Newsletter

Zdrowie i styl życia

Polski Komitet Olimpijski w Krakowie i w Warszawie obchodzi 100-lececie istnienia

15.10.2019, 17:10aktualizacja: 15.10.2019, 17:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PKOl (1)
PKOl (1)
Złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową na fasadzie Hotelu Europejskiego w Krakowie oraz podpisaniem aktu odnowicielskiego upamiętniono 100-lececie powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Obchody 100-lecia PKOl kontynuowane będą w Warszawie, gdzie na 26 października zaplanowano uroczystą galę z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. To szczególny moment w historii - przyznają mistrzowie olimpijscy oraz kierownictwo PKOl.

12 października 1919 r. w Hotelu Europejskim w Krakowie przedstawiciele władz państwowych i działacze sportowi powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (obecnie obowiązująca nazwa - Polski Komitet Olimpijski - funkcjonuje od 1925 roku).

W 100. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele PKOl złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Komitetu, która znajduje się na fasadzie Hotelu Europejskiego w Krakowie. Program uroczystości objął też odnowienie aktu założycielskiego oraz złożenie kwiatów przy krypcie Lubomirskich w Kościele Dominikanów (pw. Świętej Trójcy).

Jak zaznaczył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, największym dorobkiem 100-letniej tradycji PKOl są związane z tym ruchem wartości: dążenie do doskonałości, przyjaźń, szacunek, kierowanie się zasadą fair play czy tolerancja.

„Minęło już 100 lat od kiedy w Hotelu Francuskim powstała nasza organizacja. Cieszę się, że są wśród nas najwybitniejsi polscy olimpijczycy, medaliści olimpijscy, wszyscy ci, którzy kochają sport i są związani z ruchem olimpijskim” - mówił prezes PKOl.

Obok kierownictwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Akademii Olimpijskiej w uroczystościach wzięli udział olimpijczycy, przedstawiciele środowisk sportu, kultury, nauki i sztuki.

Tego dnia odbyła się również uroczysta sesja w Urzędzie Miasta Krakowa. Program wydarzenia objął również konferencję „Olimpizm Polski”, a także otwarcie wystawy „100-lecie polskiej książki olimpijskiej” oraz promocja tomu „100 wierszy na 100-lecie”. W ramach obchodów 100-lecia PKOl powstała także wielkoformatowa, nowoczesna wystawa plenerowa „Od stu lat na olimpijskim szlaku”, którą można bezpłatnie zwiedzić na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie do 18 października br.

Sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński podkreślił, że 100-lecie PKOl jest ogromnie ważnym wydarzeniem dla stowarzyszenia, które chciało przypomnieć o wszystkich pokoleniach, które pracowały na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego.

„Chcieliśmy oddać hołd wszystkim olimpijczykom, medalistom olimpijskim, ich trenerom, a także działaczom sportowym, którzy byli zaangażowani w tworzenie polskiego ruchu olimpijskiego i trwanie tego ruchu przez te 100 lat. Mówimy też o przyszłości, o tym, co przed nami i jak rozwijać polski ruch olimpijski tak, abyśmy dostosowali się do trendów światowych” - powiedział Krzesiński.

Uczestniczący w uroczystościach w Krakowie polski panczenista i mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka powiedział, że dla niego, jako dla sportowca, jest niezwykle ważne móc świętować 100-lecie PKOl. „Jest to dla mnie wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie” - mówił Bródka.

W podobnym tonie wypowiadała się dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. „Dla nas, dla sportu olimpijskiego to jest szczególny dzień. Spotykamy się my, olimpijczycy, młodsze pokolenie, żeby uczcić te obchody z życzeniami na kolejne 100 lat: wielu, wielu sukcesów na arenach olimpijskich” - znaczyła Włodarczyk.

Również chodziarz Robert Korzeniowski, który jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego, przyznał, że rocznica jest dla niego szczególnym momentem. „Jest absolutnie niesamowite - być częścią historii, być w historycznym miejscu, w historycznym momencie i mieć świadomość, że razem współtworzymy historię” - podkreślił Korzeniowski.

Druga część uroczystości odbędzie się 26 października w Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej podczas uroczystej gali z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Tomasa Bacha oraz szefa Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Janeza Kocijancica.

Rocznicowe obchody 100-lecia PKOl zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.10.2019, 17:10
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii