Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Debatę rozpoczęto od podsumowania najważniejszych działań jakie podjęto w celu poprawy sytuacji przedsiębiorców w Polsce. Ankietowani przez organizatora właściciele firm z sektora MŚP wskazali na obniżenie podatku CIT, ustawę o zarządzie sukcesyjnym oraz wsparcie dla młodych przedsiębiorstw.
Jak tłumaczył rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz, szczególnie z myślą o drobnych przedsiębiorcach stworzono tzw. pas startowy na wzór rozwiązań stosowanych w Wielkiej Brytanii. W ramach Konstytucji Biznesu jest nim możliwość prowadzenia działalności przez pierwsze 6 miesięcy bez płacenia składek ZUS.
„Młodzi boją się ryczałtowego ZUS-u. Dzięki uldze na start mogą bezpiecznie próbować swoich sił w biznesie i mają czas na znalezienie niszy. To powinno motywować ich do działania” - wyjaśniał.
Zdaniem Abramowicza, rząd może w przyszłości dalej obniżać stawkę podatku CIT (obecnie wynosi ona 9 proc.). Od października obowiązuje niższa stawka podatku dochodowego (zamiast 18 proc. jest 17). Z kolei uchwalona niedawno ustawa sukcesyjna pomaga w łagodnym przechodzeniu firmy w nowe ręce po śmierci przedsiębiorcy, o co sektor MŚP zabiegał już od dawna.
Obecnie polskich przedsiębiorców najmocniej dotyka zmienność przepisów, szczególnie podatkowych. Do tej sprawy odniósł się ekonomista i analityk gospodarczy Marek Zuber. Jak przypomniał w 2015 roku pojawiło się załamanie inwestycji prywatnych. Zanotowano spadek do najniższego poziomu od 1995 roku (18 proc. PKB). W związku z tym - w jego opinii - dominuje wrażenie nieprzewidywalności.
„Jak napisać biznes plan dotyczący kilkunastu lat i zrobić analizę przepływów pieniężnych, jeśli nie wiemy co się wydarzy za rok, dwa czy trzy? Dla obecnej władzy wielkim wyzwaniem jest zbudowanie stabilnego otoczenia gospodarczego. Chcemy wiedzieć, w jakim kierunku idziecie” - apelował Zuber. Jego zdaniem konieczne jest uproszczenie procedur i zmniejszenie transferów socjalnych.
„Potrzebujemy dialogu administracji skarbowej z przedsiębiorcami. Będziemy też sprawdzać realizację Konstytucji Biznesu na poszczególnych szczeblach” - zapowiedział Adam Abramowicz.
Według przedsiębiorców w Polsce powinno się przede wszystkim walczyć z zatorami płatniczymi, wyrównywać szanse małych firm w starciach sądowych z dużymi korporacjami oraz przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji. Z kolei największy niepokój sektora MŚP budzi narzucanie wysokiej płacy minimalnej, straszenie karami, zniesienie limitu 30-krotności ZUS oraz wzrost cen energii.
O ofercie skierowanej do przedsiębiorców opowiadała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
„Przede wszystkim szukamy taniego pieniądza dla klientów. Już dwa lata temu utworzyliśmy osobny pion dla sektora MŚP i w ramach programu Silesia oferujemy atrakcyjne kredyty na finansowanie inwestycji. Niestety w Polsce nie daje się firmom szans do zdobywania kompetencji. Tu warto brać przykład z dynamicznie rozwijającej się branży startupowej. Warto dzielić zamówienia publiczne w taki sposób, aby mogły z nich również korzystać mniejsze podmioty” - wyjaśniała.
„W ciągu najbliższych dwóch lat mogą być problemy z uzyskaniem kredytowania. Na horyzoncie widać już spowolnienie gospodarcze” - ostrzegał Marek Zuber.
„MŚP są fundamentem gospodarki. Muszą jednak dobrze znać swoje słabe i mocne strony. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przyszłości i kontynuowanie biznesu, czemu sprzyja między innymi ustawa o sukcesji” - podsumował debatę prezes Grupy Mokate Adam Mokrysz.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.10.2019, 13:48 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu