Newsletter

Zdrowie i styl życia

100-lecie istnienia PKOl: 305 medali olimpijskich, wybitni sportowcy i wielkie emocje

30.10.2019, 13:39aktualizacja: 30.10.2019, 13:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego to piękna historia polskiego sportu, to 305 medali olimpijskich oraz wybitni sportowcy, którzy dostarczali nam wielkich emocji i wzruszeń – podkreśla minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Minister był jednym z gości honorowych na uroczystej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie zorganizowanej w ramach obchodów 100-lecia PKOl. Rocznicowe obchody zostały objęte Patronatem Narodowym prezydenta Andrzeja Dudy.

„Polski Komitet Olimpijski został założony 25 lat po Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, wtedy kiedy można było to zrobić już w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce” – podkreślił prezydent, otwierając uroczystości.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki przyznał, że 100-lecie PKOl to niezwykle ważny i wzruszający moment dla polskiego ruchu olimpijskiego.

„Najbardziej cieszyło mnie, że wśród nas byli członkowie rodziny olimpijskiej ze wszystkich krajów Europy i wielu krajów z innych kontynentów, że było kierownictwo Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. To świadczy o pozycji polskiego ruchu olimpijskiego wypracowanej przez lata” – zaznaczył Kraśnicki.

Wydarzenie, które zgromadziło ponad 1,7 tys. gości, uświetniły występy chóru i orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod dyrekcją Rafała Kłoczko.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podkreślił, że okrągła rocznica PKOl jest doskonałą okazją, żeby uczcić sport olimpijski i sportowców olimpijskich w Polsce. "Polacy są świetnymi zawodnikami, są pasjonatami sportu, mają wartości olimpijskie w swoich sercach. Sportowcy są najlepszymi ambasadorami waszego pięknego kraju” – podkreślił Bach.

Z kolei przewodniczący Europejskich Komitetów Olimpijskich Janez Kocijanćić zwrócił uwagę, że polski sport jest jednym z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy sportów w Europie. „Jest częścią waszej narodowej tożsamości i dumą całej Europy. To wspomniała uroczystość, macie się czym chwalić. Mam nadzieję, że kolejne 100 lat będzie równie owocne” – mówił Kocijanćić.

Jednym z głównych punktów uroczystości w Teatrze Wielkim było wręczenie Anicie Włodarczyk złotego medalu igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 roku w konkurencji rzutu młotem.

Jak zauważył sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński, nasza mistrzyni w rzucie młotem początkowo otrzymała srebro, jednak okazało się, że jej rywalka, Tatiana Łysenko była na dopingu. „Tatiana Łysenko nie grała czysto, nie grała fair i po jakimś czasie została zdyskwalifikowana, na skutek czego MKOl przyznał złoty medal naszej zawodniczce” – wyjaśnił Krzesiński.

Sama mistrzyni olimpijska po ceremonii nie kryła emocji. „Wzruszenie moje było niesamowite, w szczególności kiedy chórzyści odśpiewali hymn Polski, który zagrała orkiestra. Nigdy w takim stylu Mazurka Dąbrowskiego na stadionie nie usłyszałam” – mówiła Włodarczyk.

„Najważniejsze jest, że ten złoty medal jest już w moich dłoniach” – dodała mistrzyni.

W dalszej części wieczoru hołd pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej Halinie Konopackiej złożył Daniel Olbrychski, recytując – przy akompaniamencie teatralnej orkiestry – wiersz Jacka Cygana „Dziewczyna w czerwonym berecie”.

Nie zapomniano także o najlepszej polskiej zawodniczce, 7-krotnej medalistce olimpijskiej, Irenie Szewińskiej. Na jej cześć Magdalena Stefaniak przy wsparciu orkiestry zaśpiewała jeden z ulubionych utworów Pierwszej Damy Polskiego Sportu – „Niech żyje bal”.

Historia PKOl sięga 12 października 1919 r., kiedy w Hotelu Francuskim w Krakowie przedstawiciele władz państwowych i działacze sportowi powołali do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (obecnie obowiązująca nazwa - Polski Komitet Olimpijski - funkcjonuje od 1925 roku).

W 100. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele PKOl złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zawiązanie Komitetu, która znajduje się na fasadzie Hotelu Europejskiego w Krakowie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.10.2019, 13:39
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii