Newsletter

Prawo, które ochroni pieniądze Polaków

13.11.2019, 17:14aktualizacja: 13.11.2019, 17:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pixabay (1)
Pixabay (1)
Chociaż w inwestowaniu Polacy nie są skłonni do ryzyka, to wciąż wpadają w sidła różnego typu oszustów. „Tu sama edukacja, choć potrzebna, nie wystarczy. Niezbędne jest wypracowanie mechanizmów prawnych i warunków rynkowych zabezpieczających Polaków przed utratą pieniędzy” - mówi dr Konrad Hennig. Właśnie temu służyć będą warsztaty Forum Prawo dla Rozwoju Save&Invest, które 18 listopada w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych zgromadzą ekspertów prawa, bankowości czy finansów, ale i przedstawicieli sektora publicznego.

W 2019 r. oszczędności Polaków wzrosły do rekordowej sumy 2 bilionów złotych. Rośnie też skłonność do oszczędzania, zaś kwota odkładanych przez gospodarstwa domowe środków przekroczyła w ubiegłym roku 500 zł miesięcznie.

„I choć polski rynek powoli staje się dojrzałym, rozwiniętym rynkiem kapitalistycznym, to Polacy wciąż najchętniej trzymają pieniądze na koncie albo w domu w gotówce. Nie mamy świadomości jak działają poszczególne instrumenty i nie wiemy, jak się zabezpieczyć przed ryzykiem, więc go unikamy. Czasem tylko pozornie, a że instytucje nadzoru nie działają tak, jak powinny to potem mamy do czynienia z aferami ja Amber Gold, czy GetBack” - podkreśla dr Konrad Hennig, wykładowca akademicki, ekspert z zakresie analizy polityk publicznych, dyrektor programowy Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth, w ramach którego odbywa się Save & Invest Forum.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania w siedzibie GPW zastanowią się, jak skutecznie rozwijać wiedzę ekonomiczną Polaków, w jaki sposób dostępność produktów finansowych i ich parametry powinny być prezentowane w przekazach reklamowych i informacyjnych i jak przywrócić zaufanie do instytucji finansowych oraz państwa jako regulatora i nadzorcy rynku.

„Polska jest krajem o zerwanej ciągłości zarządzania majątkiem prywatnym, gdzie gwarancja prawa własności została naruszona, a proces przywracania zaufania zajmie jeszcze długie lata. Zastanowimy się, jaka rola w tym procesie może przypadać samym instytucjom finansowym” - mówi dr Hennig i dodaje, że kluczową rolę mogą odegrać mechanizmy wymuszające na doradcach finansowych profesjonalne i etyczne działanie, tak by przeciętny Kowalski nie był zachęcany do kupienia produktów, których nie rozumie, a które są dla niego niekorzystne poprzez niską elastyczność czy nieakceptowalne ryzyko.

Save&Invest Forum #Law4Growth zgromadzi kluczowych ekspertów, doradców bankowych, finansowych i inwestycyjnych, przedstawicieli podmiotów publicznych i pracowników naukowych.

Specjaliści wypracowywać będą też spójną koncepcję zmian w systemie produktów finansowych, narzędzi i kierunków inwestycyjnych, politycznych oraz prawnych rozwiązań, będących odpowiedzią na wymogi rosnącego i zmieniającego się rynku finansowego.

Na podstawie zapisów z warsztatów przygotowany zostanie raport strategiczny de lege ferenda, pod redakcją doświadczonych ekspertów, opatrzony wprowadzeniem do poruszanej tematyki oraz prezentacją dobrych praktyk z branży produktów finansowych, zawierający rekomendacje prawne dla interesariuszy i decydentów. Dokument trafi do przedstawicieli rządu RP, sejmowych i senackich komisji finansów, sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, do mediów i interesariuszy branżowych: organizacji pozarządowych, związków zawodowych i instytucji publicznych.

Warsztaty rozpoczną się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie o godzinie 10.00.

KONTAKT:

Piotr Matryba

Sekretarz Forum #Law4Growth

tel. 607 894 484

e-mail: piotr.matryba@law4growth.com

http://www.law4growth.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.11.2019, 17:14
Źródło informacji Forum Law4Growth
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii