Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podaje Prawo.pl, wielu kierowców uważa, że nie muszą opłacać nałożonych na nich mandatów, gdyż dzięki przedawnieniu uda im się uniknąć kary. Wystarczą 3 lata, aby tak się stało.
Już w 2013 r. statystyki pokazały, że aż 30 proc. ukaranych uniknęła z tego powodu sprawiedliwości. Z danych na koniec 2016 roku wynika, że aż 68 procent upomnień czy tytułów wykonawczych egzekucji zostało wystawionych po upływie 2 lat od nałożenia mandatu. Z kontroli NIK wynika, że zaledwie 1 proc. mandatów trafiało do systemu w terminie 7 dni od wystawienia. Taka sytuacja naraża Skarb Państwa na straty, które mogą sięgać nawet stu milionów złotych rocznie.
Celem poprawienia ściągalności należności karnych NIK rekomenduje usprawnienie zarówno rozwiązań prawnych, jak i informatycznych. W opinii Izby najskuteczniejszą metodą byłoby uzależnienie usunięcia punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców od uprzedniego uiszczenia grzywny.
Pełen tekst artykułu: https: //www.prawo.pl/podatki/paliwo-w-samochodzie-spory-z-fiskusem-w-sprawie-przychodu,495655.html.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.11.2019, 16:31 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |