Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Morawiecki został zapytany w Polsat News o uwagę wygłoszoną po expose premiera przez lidera klubu Lewicy Adriana Zandberga, który stwierdził, że podatku od wielkich korporacji w Polsce nie ma po "telefonie z jednej ambasady".
"Wystarczy przytoczyć twarde liczby. Przez osiem lat rządów naszych poprzedników podatek od korporacji, czyli ten, o który pytała lewica i prawica, był na poziomie około 34 miliardów złotych. Po ośmiu latach (rządów PO-PSL - PAP) w ogóle nie drgnął, a nawet lekko spadł, co jest rzeczą skandaliczna, ale takie są nagie fakty. Po czterech latach naszych rządów dochody z tego podatku - a trzeba było przygotować legislację, procedury, zmienić pracę urzędów skarbowych - będą wynosiły 50 miliardów złotych" - odpowiedział premier.
Morawiecki dodał, że rząd PiS w poprzedniej kadencji obniżył CIT z 19 na 9 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw. "Czyli dla małych przedsiębiorstw obniżamy podatek, ale łączna suma tego podatku do budżetu wzrasta o 15 miliardów złotyc. Powstaje pytanie, skąd te pieniądze się pojawiły? No właśnie z wielkich korporacji - to jest odpowiedź, jaka jest prawda na temat tego opodatkowania" - wyjaśnił.
Zapytany, czy amerykańskie firmy - takie jak Google, Amazon, Facebook - zostaną opodatkowane wyższym podatkiem, premier odpowiedział: "Już dzisiaj te firmy płacą jakieś podatki i mam nadzieję, że będą płaciły większe".
Premier wyjaśnił, że to jego oczekiwanie wiąże się z tym, że Polska, jako członek UE, zgodziła się dać Komisji Europejskiej kilka miesięcy na to, by ta wypracowała jeden wspólny mechanizm opodatkowania wielkich korporacji podatkiem cyfrowym. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.11.2019, 21:30 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |