Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Lambertz, który stoi na czele Komitetu Regionów - samorządowego organu doradczego Unii - podczas swojego dorocznego orędzia o stanie UE, wygłoszonego w Parlamencie Europejskim, zwrócił się do swojego rodaka Charlesa Michela.
"Chociaż dopiero niedawno objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, wzywam mojego rodaka, Charlesa Michela, do rozważenia następującej kwestii: budżet Unii Europejskiej, który jest zbyt mały, spóźniony i który zmniejsza wsparcie dla rozwoju regionalnego, byłby historycznym błędem dla integracji europejskiej" - ostrzegł Belg.
Dodał, że przesłanie to przed przyszłotygodniowym szczytem unijnym skierowane jest w szczególności do tych państw członkowskich, które opowiadają się za niskim budżetem, pomimo korzyści, które otrzymują w zamian.
"Brexit nie może stać się usprawiedliwieniem dla dalszego ograniczania zdolności UE do działania" - przekonywał Lambertz.
Odnosząc się do budżetowej propozycji fińskiej prezydencji, która zakłada cięcia w projekcie położnym na stole przez Komisję Europejską, szef Komitetu Regionów wyraził obawy w związku z planowanym uszczupleniem polityki spójności. Jak powiedział, w sumie wyniosą one 40 mld euro w odniesieniu do obecnej perspektywy unijnej 2014-2020.
"To nie są tylko liczby. O tyle mniej wsparcia zostanie przeznaczone na remonty szkół, infrastrukturę cyfrową, projekty badawcze i tworzenie miejsc pracy" - zauważył.
Belg przypomniał też, że zarówno Parlament Europejski jak i Europejski Komitet Regionów chcą budżetu w wysokości 1,3 proc. dochodu narodowego brutto (DNB), wobec zaproponowanego przez Komisję Europejską 1,11 proc. DNB i 1,07 proc. DNB, który proponuje fińska prezydencja.
Z Brukseli Mateusz Kicka
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.12.2019, 18:14 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
PZU: to był wyjątkowy kwartał
Komentarz Macieja Galińskiego, zarządzającego funduszem DFE PZU, dyrektora Biura Inwestycyjnego PTE PZU.- 25.04.2025, 16:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PZU
-
Image
Prezes Grupy PTWP: to była rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach PAP
1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i rekordowa frekwencja (niemal 18 tys. zarejestrowanych uczestników) - 17. Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez ostatnie trzy dni stanowił centrum debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Polski, UE i całego świata.- 25.04.2025, 16:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ