Newsletter

MFiPR: XIII Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna (komunikat)

09.12.2019, 11:24aktualizacja: 09.12.2019, 11:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Polityka spójności opłaca się wszystkim, a nie tylko jej największym bezpośrednim beneficjentom. Taką wiedzę mamy dzięki ewaluacji programów współfinansowanych z funduszy europejskich. Współpraca państw naszego regionu powiększa wiedzę na temat wdrażania polityki spójności w całym regionie – jej efektów oraz dobrych i złych praktyk. Zyskujemy także nowe argumenty w dyskusji z unijnymi płatnikami netto. Z udziałem wiceministra Grzegorza Pudy w Krakowie rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe spotkanie ekspertów poświęcone wyzwaniom dla polityki spójności w latach 2021–27.

- Czas, w którym się spotykamy jest wyjątkowy: znajdujemy się w końcowej fazie negocjacji budżetowych, negocjacji pakietu legislacyjnego dla nowej perspektywy finansowej oraz w trakcie procesu programowania. Szczególnie w programowaniu istotną rolę może odegrać ewaluacja. Dzięki badaniom znamy zarówno efekty dotychczasowych działań, jak i otrzymujemy wnioski i rekomendacje dotyczące kolejnych kroków – mówił otwierając spotkanie wiceminister Grzegorz Puda.

Wiodącym tematem rozmów podczas spotkania są negocjacje nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Dwudniowa (9-10 grudnia 2019 r.) XIII Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna odbywa się w Krakowie. Jej temat to „Innowacje, włączenie społeczne i spójność terytorialna- przygotowanie do perspektywy 2021-2027”.

Ewaluacja pokazuje realizację polityki spójności i jej wpływ na gospodarkę. Wiceminister Puda podkreślił, że dystans Polski do UE-28 pod względem PKB na mieszkańca znacznie się zmniejszył. W ostatnich latach Polska i Węgry należą do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE.

- W trzecim kwartale 2019 r. byliśmy liderami wzrostu PKB, który wyniósł 4,8 proc. na Węgrzech i 4,0 proc. w Polsce. Taki wzrost jest możliwy także dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy europejskich na inwestycje rozwojowe w obu naszych krajach – mówił Grzegorz Puda.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna wspiera budowę potencjału ewaluacji w Polsce i jest organizowana już od 2005 roku. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pierwszego dnia odbędą się panele dyskusyjne odpowiadające tematycznie pięciu nowym celom polityki spójności na lata 2021-2027. Drugi dzień konferencji będzie dotyczył przyszłości ewaluacji. Przewidujemy, że w naszym wydarzeniu weźmie udział około 300 uczestników - przedstawicieli różnorodnych instytucji i organizacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.12.2019, 11:24
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii