Newsletter

Prawo.pl: resort klimatu nie odpuszcza w sprawie elektronicznej ewidencji odpadów

13.12.2019, 12:59aktualizacja: 13.12.2019, 12:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Większość firm 1 stycznia 2020 roku powinna być zarejestrowana w Bazie Danych o Odpadach, by móc w niej prowadzić ewidencję wytwarzanych śmieci. Ministerstwo Klimatu nie planuje wydłużenia tego terminu - ustaliło Prawo.pl. Nowy obowiązek może dotyczyć nawet kilkuset tysięcy, a być może nawet ponad miliona przedsiębiorstw.

„W przyszłym tygodniu opublikujemy dokładny przewodnik pokazujący, kto powinien się zarejestrować w internetowej Bazie Danych o Odpadach - zapowiada Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu. - Z naszych ustaleń wynika, że innych zmian, w tym w przepisach prawa, resort ani nie popiera, ani nie planuje. To oznacza, że większość firm 1 stycznia 2020 roku powinna być zarejestrowana w bazie, by móc w niej prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów - dodaje”.

Nikną szanse na wprowadzenie wyłączenia dla małych i średnich firm, które zaproponował Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Właściwie nierealne jest przesunięcie elektronizacji o rok, co postulują posłowie Klubu Koalicja Polska PSL-Kukiz’15. Ich projekt wpłynął do Sejmu w czwartek 12 listopada i tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Urszula Pasławska, poseł PSL-Kukiz'15, przewodnicząca komisji mówi, że trafiają do niej sygnały z całej Polski o problemach, jakie może spowodować obowiązek elektronicznej ewidencji. „Dużo podmiotów o nim nie wie lub obawia się, czy system zadziała. Dlatego zwołałam posiedzenie komisji w sprawie BDO, na którym ministerstwo ma przedstawić stan przygotowań do wdrożenia nowych modułów bazy” - mówi Urszula Pasławska.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/czy-beda-zmiany-w-rejestrze-bdo,496570.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.12.2019, 12:59
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ