Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Unia Europejska potrzebuje jasnych zasad gospodarki platformowej, Komisja Europejska już nad tym pracuje, a miasto Wiedeń jest motorem inicjatywy w Brukseli, oznajmił członek Zarządu miasta Wiednia, Peter Hanke.
Regiony i miasta wzywają do przyjęcia jasnych przepisów w celu prawnego zabezpieczenia gospodarki cyfrowej i zapewnienia egzekwowania przepisów przez właściwe organy publiczne. Wykaz wymogów dotyczących europejskiego rozporządzenia ramowego w sprawie przemysłu platform został sformułowany przez radnego Petera Florianschütza, jako sprawozdawcy Komitetu Regionów.
"Unia Europejska musi stać się globalnym liderem, wprowadzając jasne i sprawiedliwe przepisy dotyczące platform cyfrowych. Prawo musi mieć takie samo zastosowanie do wszystkich w Europie. UE musi dbać o interesy ludzi w miastach, gminach i krajach związkowych. Potrzebujemy rozwiązań w zakresie opodatkowania, w mieszkalnictwie w szczególności przy wynajmie krótkoterminowym, w mobilności miejskiej i w przestrzeni publicznej", wyjaśnili członek Zarządu miasta Wiednia, Peter Hanke i radny Florianschütz.
Wiedeń nie jest w żaden sposób przeciwny gospodarce platformowej, ale bez uczciwych warunków ramowych nie będzie ona w przyszłości do zaakceptowania przez przedsiębiorstwa, pracowników i sąsiadów. "Promujemy rozwiązania cyfrowe wszędzie tam, gdzie ma to sens i przynosi korzyści ludziom. Ale brak płacenia podatków lub celowe ignorowanie zasad miejscowych - to nie jest innowacyjne i nie będzie przez nas akceptowane", uzasadnił Hanke.
Szefowie Komisji Europejskiej potwierdzili, między innymi w trakcie przesłuchań, że gospodarka platformowa w Europie powinna być uregulowana na szczeblu UE. "Pokazuje to, że praca Wiednia już przynosi owoce, ponieważ miasto od kilku lat jest mocno zaangażowane w tę kwestię", wyjaśnia Hanke. "W oświadczeniu wzywa się do zmiany całkowicie przestarzałej dyrektywy o handlu elektronicznym", dodaje Florianschütz. "Zakładam, że nasze wiedeńskie stanowisko zostanie przyjęte znaczną większością głosów", dodaje Florianschütz, który odnosi się do jednogłośnej decyzji komisji w październiku. "Otrzymałem ogromną zachętę od innych miast i krajów w Komitecie Regionów", dodał. W obszarze wynajmu krótkoterminowego Wiedeń działa wspólnie w silnej europejskiej sieci z takimi miastami jak Amsterdam, Paryż, Barcelona, Berlin, Bordeaux, Londyn i Kraków.
Oświadczenie bazuje na czterech głównych punktach
1. Dane
W erze cyfrowej europejskie miasta i gminy potrzebują dostępu do odpowiednich danych z platform. Miasta potrzebują odpowiednich danych z platformy, aby móc skutecznie wykonywać swoje zadania (np. w dziedzinie podatków). Według Komisji Gospodarczej KR-u dane muszą być udostępniane na podstawie konkretnego przepisu prawnego. Przesyłanie danych poprzez zdefiniowane interfejsy zwiększa również wydajność samych platform.
2. Pewność prawna
Miasta europejskie potrzebują pewności prawnej. Obecnie zasada siedziby państwa ma zastosowanie do firm cyfrowych w UE, tzn. spory prawne muszą być rozstrzygane w zagranicznych systemach prawnych, czasami przy wysokich kosztach i dużych wydatkach. W tym względzie prawa władz w krajach przyjmujących muszą być jaśniej uregulowane, tak aby przepisy mogły być egzekwowane bez nieproporcjonalnych dodatkowych wysiłków. Jednocześnie w szczególności platformy europejskie powinny mieć możliwość ugruntowania swojej pozycji w bezpiecznych pod względem prawnym ramach.
3. Odpowiedzialność
Platformy już dawno przestały być "tablicami ogłoszeń", na których rozwieszane są tylko komunikaty. Świadczą one liczne usługi dodatkowe, takie jak ratingi, rankingi, rozwój rynku i wiele innych. Muszą mieć zatem również możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności za treści niezgodne z prawem, np. musi istnieć możliwość usunięcia mieszkań subsydiowanych z platform noclegowych.
4. Budownictwo mieszkaniowe
KR wzywa do wyraźnej reorganizacji tej kwestii w ustawie o usługach cyfrowych, ponieważ rynki mieszkaniowe we wszystkich państwach członkowskich podlegają specjalnym regulacjom prawnym. Krótkoterminowe wynajęcie pozbawia wiele europejskich miast niezbędnej przestrzeni życiowej, która nie jest już dostępna dla osób poszukujących zakwaterowania. Europejskie prawo ramowe musi tu wyraźnie interweniować, aby zagwarantować, że ludzie będą mogli mieszkać po przystępnych cenach w ośrodkach miejskich.
"Wiedeń chciałby wypracować odpowiednie przepisy na szczeblu UE, zwłaszcza w odniesieniu do platform. Jednocześnie my, jako miasta, jesteśmy wezwani do przekazywania jasnych zasad naszym obywatelom i do dalszego demokratycznego kształtowania naszej wspólnej przestrzeni życiowej", powiedział Hanke. Wiedeń będzie zatem kontynuował wysiłki na rzecz ustanowienia skutecznych procedur. Wiedeń prowadzi obecnie administracyjne postępowanie karne przeciwko kilku platformom na podstawie ustawy o promocji turystyki w Wiedniu. "Wiele platform przestrzega zasad bardzo skrupulatnie - i to jest dobra rzecz. Chcemy, aby wszystkie przedsiębiorstwa działające w Wiedniu robiły to samo w przyszłości", podsumował Hanke.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.12.2019, 12:39 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu