Newsletter

MIiR: Rzymskie Łaźnie, Święte Schody, potańcówki na dworcu kolejowym (komunikat)

24.12.2019, 11:41aktualizacja: 24.12.2019, 11:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Rzymskie Łaźnie, Święte Schody, potańcówki na dworcu kolejowym... Takie rzeczy tylko z Programem Infrastruktura i Środowisko.

Jeśli zaczynacie zastanawiać się nad postanowieniami noworocznymi, mamy propozycję: więcej kultury! O nowe (lub całkiem stare w nowej wersji) miejsca na kulturalnej mapie Polski zadbaliśmy z funduszami unijnymi Programu Infrastruktura i Środowisko. Warto korzystać.

Kultura zaskakuje!

Koniec 2019 roku i początek roku 2020 obfituje w otwarcia projektów, które realizowane były w sektorze kultury POIiŚ. Miejsca dotąd niedostępne lub zapomniane wracają do przestrzeni publicznej, a te, które mocno odczuły upływający czas, odzyskują dawną świetność. Jednym z takich miejsc jest dworzec kolejowy w Krośnie. Projekt "Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej" został oficjalnie zakończony. W dawnych dworcowych przestrzeniach można obcować z tradycyjną kulturą w nowoczesny sposób. W Etnocentrum przenosimy się wirtualnie w świat dawnego Podkarpacia, można też posłuchać ludowych legend lub… zatańczyć na dawnym peronie kolejowym.

Warto zaplanować wizytę w Krakowie. To tu znajdują się jedne z najsłynniejszych w Polsce schodów – Święte Schody w kościele oo. Pijarów. W czasie prowadzenia projektu POIiŚ ("Perła polskiego baroku - rewaloryzacja nowo odkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej") dokonano zaskakującego odkrycia. W schodach ukrytych było prawie 60 schowków, a w nich – relikwie. Niektóre, jak mały krzyżyk z kryształu górskiego, zachowały się w świetnym stanie.

Skarby dostępne

Również w Krakowie można już sprawdzić efekty projektu prowadzonego przez tamtejsze Muzeum Narodowe ("Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich - Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji"). Unikatowa kolekcja z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta na czele jest już dostępna dla fanów sztuki. Ale to tak naprawdę wisienka na wielowarstwowym torcie. Na projekt złożyły się bowiem zarówno prace budowlane i wykończeniowe przestrzeni muzealnych, jak i wyposażenie ich w sprzęt audio-video. Przeprowadzono też prace konserwatorskie i wykonano cyfrowe odwzorowania obiektów ekspozycyjnych.

Pora na Łańcut.

Tu, w XVI-wiecznym Muzeum-Zamku, można zwiedzać… rzymskie łaźnie! Realizacja unijnego projektu POIiŚ ("Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie") pozwoliła na odtworzenie, ale przede wszystkim udostępnienie turystom przestrzeni dotąd niedostępnych. W latach 20. XX wieku powstały tu luksusowe łaźnie rzymskie. Dzięki zachowanym fotografiom teraz bardzo wiernie odtworzono ich wygląd. Zachowało się tu też część oryginalnego wyposażenia – nie tylko meble, ale i wanny.

Zabytki i architektura

Ponownie można w pełni podziwiać piękno sandomierskiej katedry. Zakończył się już projekt POIiŚ prowadzony we wnętrzach XIV-wiecznej Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ("Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu"). Sandomierska parafia otrzymała 1,2 mln zł dofinansowania z POIiŚ na prace, które objęły konserwację techniczną i estetyczną zabytkowego wnętrza Bazyliki Katedralnej. Była to przede wszystkim konserwacja sklepień, żeber sklepień ze służkami oraz kamiennych łuków międzyfilarowych wraz z gzymsami w nawie głównej, północnej i południowej.

Zmiany, których dokonały fundusze unijne POIiŚ widoczne są też w warszawskim Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. Na projekt "Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie" składało się mnóstwo elementów. Najważniejsze prace skupiały się wokół Galerii Ogrodowych i Lapidarium na parterze pałacu. Remont i modernizację przeszedł także budynek Oranżerii. Udało się poza tym rozbudować muzealną bazę cyfrową, poddając digitalizacji kolejne obiekty.

Po więcej inspiracji na podróże śladami POIiŚ zapraszamy na naszą stronę internetową pois.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.12.2019, 11:41
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ