Newsletter

MNiSW: Wizyta podsekretarza stanu prof. Grzegorza Wrochny w Japonii (komunikat)

20.01.2020, 14:12aktualizacja: 20.01.2020, 14:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Od 19 stycznia wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Grzegorz Wrochna przebywa w Japonii. Czterodniowa wizyta odbywa się w ramach delegacji rządowej, w której udział biorą m.in. prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister klimatu Michał Kurtyka.

Podsekretarz stanu wziął 19 stycznia udział w spotkaniu w Centrum Badań i Rozwoju Oarai, 20 stycznia - na Uniwersytecie Tokijskim. W kolejnych dniach wiceminister spotka się z ministrem gospodarki, przemysłu i handlu Kajiyama Hiroshi, a także z ministrem środowiska Koizumi Shinjiro.

Prof. Wrochna będzie także rozmawiał z wiceminister nauki, technologii, kultury i sportu Japonii Michiko Ueno - o potrzebie wzmocnienia współpracy z japońskimi instytucjami partnerskimi. Polska najbardziej zainteresowana jest współpracą w zakresie badań nad wysokotemperaturowymi reaktorami jądrowymi (HTR), zaliczanymi do najnowszej IV generacji technologii reaktorów jądrowych.

HTR uważane są za jedną z najlepszych, bezpiecznych opcji technologii jądrowych. Technologia ta w przeciwieństwie do innych technologii reaktorów jądrowych, które ograniczają się tylko do produkcji energii elektrycznej, może zaoferować również produkcję energii w postaci ciepła, szczególnie dla przemysłu chemicznego i ciężkiego. Badania wykazują, że reaktory wysokotemperaturowe HTR są bardzo obiecującą, bezpieczną technologią uzupełniającą tradycyjne konwencjonalne reaktory jądrowe.

Technologia HTR jest bardzo perspektywiczna, także z uwagi na możliwości produkcji wodoru, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle chemicznym, a w przyszłości niskoemisyjnym transporcie.

Innym obszarem, w którym Polska chce zintensyfikować współpracę z Japonią, jest biotechnologia i biomedycyna - w szczególności w zakresie stosowania terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w opiece geriatrycznej.

Mając świadomość, jakim wyzwaniem o charakterze globalnym są zachodzące zmiany klimatyczne, Polska chce z partnerami japońskimi prowadzić wspólne badania dot. zjawisk zachodzących w regionach polarnych, jak i związanych z tym zmian klimatycznych, zwłaszcza w Arktyce.

Okazją do podsumowania efektów podjętych wspólnie inicjatyw byłoby zorganizowanie pod koniec bieżącego roku na poziomie ministerialnym wspólnych polsko-japońskich konsultacji w obszarze nauki i technologii. Ostatnie tego typu konsultacje odbyły się w grudniu 2014 r. w Warszawie i z założenia miały odbywać się co dwa lata, naprzemiennie w obu państwach. Tym razem rola gospodarza przypadłaby Japonii.

Stan polsko-japońskiej współpracy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

W Polsce przebywało w roku akademickim 2018/19 75 studentów z Japonii. Najczęściej wybierane przez nich kierunki to medycyna (15 osób) oraz instrumentalistyka (14 osób).

W ramach realizowanego przez NAWA Programu wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej na rok akademicki 2019/20 przyznano łącznie stypendia dla 10 obywateli Japonii. Ponadto, w 2019 roku 2 doktorantów z Japonii otrzymało stypendium na prowadzenie badań naukowych w polskich uczelniach i instytutach naukowych oraz badawczych (Program im. Ulama). Z kolei z możliwości wyjazdu badawczego do Japonii, w ramach Programu im. Mieczysława Bekkera, skorzystało 3 polskich doktorantów.

W roku 2019 w letnich kursach języka i kultury polskiej ze stypendium NAWA uczestniczyło 13 obywateli Japonii.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

NCBR prowadzi współpracę w ramach inicjatywy EIG CONCERT-Japan wspierającej i rozwijającej współpracę w zakresie nauki, technologii i innowacji między krajami europejskimi a Japonią. W ramach 2 dotychczas przeprowadzonych konkursów na wspólne projekty badawcze dofinansowanie otrzymały 3 podmioty krajowe (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN) na łączną kwotę ponad 250 000 euro.

Ponadto, na podstawie Porozumienia z Japan Coal Energy Centre (JCOAL) dofinansowano 2 wspólne projekty z obszaru energetyki węglowej na łączną kwotę ponad 780 000 zł.

Równocześnie na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy instytucjami finansującymi badania naukowe z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii dofinansowano 5 wspólnych projektów badawczych (obszary dotyczące tworzenia materiałów wykorzystywanych w elektronice i energetyce oraz materiałów odpornych na ekstremalne warunki atmosferyczne) na łączną kwotę ponad 610 000 euro.

Narodowe Centrum Nauki

Obecnie realizowane są 102 umowy na prowadzenie projektów badawczych. Dziedziny, w których realizowanych jest najwięcej projektów, to podstawowe składniki materii (25 projektów) oraz nauki matematyczne (18 projektów).

Polska Akademia Nauk

Współpraca prowadzona jest na podstawie podpisanego w 2012 roku Porozumienia z japońskim odpowiednikiem PAN (Japan Society for the Promotion of Science - JSPS).

Umowa przewiduje 200 dni w roku dla każdej ze stron na wymianę naukowców celem realizacji wspólnych projektów badawczych lub uczestniczenia w konferencjach naukowych.

Dodatkowo, strona japońska oferuje możliwość skorzystania ze stypendium habilitacyjnego. W latach 2016-2018 5 polskich naukowców skorzystało z takiej oferty.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W styczniu 2019 roku podpisano umowę ze Szkołą Inżynierii na Uniwersytecie Tokijskim. Umowa została zawarta na okres pięcioletni i przewiduje wymianę naukowców, studentów i kadry administracyjnej, prowadzenie wspólnych badań, organizowanie wykładów i sympozjów oraz wymianę informacji naukowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.01.2020, 14:12
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ