Newsletter

Jest decyzja rady miasta. Pomnik „Agatona” stanie na Powiślu

28.02.2020, 12:01aktualizacja: 28.02.2020, 12:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego/Stanisław Jankowski „Agaton”
Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego/Stanisław Jankowski „Agaton”
Rada m.st. Warszawy wyraziła zgodę na zlokalizowanie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” na rogu ulic Karowej i Browarnej, na skwerze noszącym jego imię. Monument – poświęcony powstańczej legendzie, a zarazem jednemu z najważniejszych architektów odbudowy stolicy po II wojnie światowej – powstanie z inicjatywy Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związku Powstańców Warszawskich. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowano na 2 sierpnia 2020 r., w trakcie oficjalnych obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pomnik Stanisława Jankowskiego będzie dopiero drugim w Warszawie, po pomniku gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. „Motyl”, indywidualnym upamiętnieniem bohatera heroicznego zrywu niepodległościowego z 1944 r., także zrealizowanym przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. „+Agaton+ bez wątpliwości zasługuje na trwałą obecność w naszym mieście. To nie tylko bohater, który walczył o naszą stolicę w trakcie Powstania Warszawskiego, ale także wybitny architekt i urbanista. Dzięki niemu powstała niebywale nowoczesna, jak na ówczesne czasy, trasa W-Z do dziś będąca jedną z wizytówek Warszawy” – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Jak podkreślają powstańcy, „Agaton” pełnił niezwykle ważną rolę w walce z niemieckim okupantem. „Stanisław Jankowski brał udział już w kampanii wrześniowej. Później, przez Francję, trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie skończył szkołę oficerów wywiadu. W 1942 r., jako jeden z +cichociemnych+, znalazł się w Polsce. Kierował Wydziałem Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. To było niezwykle trudne i ryzykowne zadanie, gdyż jego komórka odpowiadała za dostarczanie fałszywych dokumentów tym, którzy walczyli z Niemcami. Bez +Agatona+ walka ta byłaby o wiele trudniejsza, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa” – wskazuje Zbigniew Galperyn ps. „Antek”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, uważa, że pamięć o bohaterach stolicy jest ważna dla wszystkich radnych. „Rolą miasta jest oddawanie czci tym, którzy istotnie wpłynęli na przestrzeń, w której żyjemy. Stanisław Jankowski zasługuje na naszą pamięć, zarówno za walkę, jak i późniejszą odbudowę Warszawy z powojennych zgliszczy. Cieszy, że w takich chwilach potrafimy pokazać, że pamięć o bohaterach stolicy jest ponad podziałami, które na co dzień dominują w przestrzeni publicznej” – dodaje Ewa Malinowska-Grupińska.

Projekt pomnika Stanisława Jankowskiego powstaje w pracowni wybitnego rzeźbiarza, prof. Antoniego Janusza Pastwy. Jest on m.in. współtwórcą kwadrygi Apollina na frontonie Teatru Wielkiego w Warszawie, a w 2011 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Sam monument będzie miał 3 metry wysokości i zostanie wykonany z szarego granitu. Całość powstanie z jednego bloku – postać będzie lekko chropowata, a lico ściany, boki i tył szlifowane.

Projekt pomnika zostanie zrealizowany przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz zrzeszonych w nim wiodących przedsiębiorstw z branży budowlanej. Jego budowa została już pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Odsłonicie ma nastąpić 2 sierpnia 2020 r., podczas oficjalnych obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.02.2020, 12:01
Źródło informacji Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ