Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pomnik Stanisława Jankowskiego będzie dopiero drugim w Warszawie, po pomniku gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. „Motyl”, indywidualnym upamiętnieniem bohatera heroicznego zrywu niepodległościowego z 1944 r., także zrealizowanym przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. „+Agaton+ bez wątpliwości zasługuje na trwałą obecność w naszym mieście. To nie tylko bohater, który walczył o naszą stolicę w trakcie Powstania Warszawskiego, ale także wybitny architekt i urbanista. Dzięki niemu powstała niebywale nowoczesna, jak na ówczesne czasy, trasa W-Z do dziś będąca jedną z wizytówek Warszawy” – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Jak podkreślają powstańcy, „Agaton” pełnił niezwykle ważną rolę w walce z niemieckim okupantem. „Stanisław Jankowski brał udział już w kampanii wrześniowej. Później, przez Francję, trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie skończył szkołę oficerów wywiadu. W 1942 r., jako jeden z +cichociemnych+, znalazł się w Polsce. Kierował Wydziałem Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. To było niezwykle trudne i ryzykowne zadanie, gdyż jego komórka odpowiadała za dostarczanie fałszywych dokumentów tym, którzy walczyli z Niemcami. Bez +Agatona+ walka ta byłaby o wiele trudniejsza, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa” – wskazuje Zbigniew Galperyn ps. „Antek”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, uważa, że pamięć o bohaterach stolicy jest ważna dla wszystkich radnych. „Rolą miasta jest oddawanie czci tym, którzy istotnie wpłynęli na przestrzeń, w której żyjemy. Stanisław Jankowski zasługuje na naszą pamięć, zarówno za walkę, jak i późniejszą odbudowę Warszawy z powojennych zgliszczy. Cieszy, że w takich chwilach potrafimy pokazać, że pamięć o bohaterach stolicy jest ponad podziałami, które na co dzień dominują w przestrzeni publicznej” – dodaje Ewa Malinowska-Grupińska.
Projekt pomnika Stanisława Jankowskiego powstaje w pracowni wybitnego rzeźbiarza, prof. Antoniego Janusza Pastwy. Jest on m.in. współtwórcą kwadrygi Apollina na frontonie Teatru Wielkiego w Warszawie, a w 2011 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Sam monument będzie miał 3 metry wysokości i zostanie wykonany z szarego granitu. Całość powstanie z jednego bloku – postać będzie lekko chropowata, a lico ściany, boki i tył szlifowane.
Projekt pomnika zostanie zrealizowany przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz zrzeszonych w nim wiodących przedsiębiorstw z branży budowlanej. Jego budowa została już pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Odsłonicie ma nastąpić 2 sierpnia 2020 r., podczas oficjalnych obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.02.2020, 12:01 |
Źródło informacji | Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom