Newsletter

Powstaną nowe kompozycje na orkiestrę symfoniczną. ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie ogłaszają konkurs kompozytorski

05.03.2020, 09:49aktualizacja: 05.03.2020, 09:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Karpati&Zarewicz - od lewej: Miłosz Bembinow, Dorota Serwa, Wojciech Kostrzewa (1)
Fot. Karpati&Zarewicz - od lewej: Miłosz Bembinow, Dorota Serwa, Wojciech Kostrzewa (1)
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wraz z Filharmonią w Szczecinie ogłaszają I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza. Pula nagród to 100 000 złotych.

Przedmiotem konkursu jest kompozycja na orkiestrę symfoniczną, nie krótsza niż 9 minut, jednak nie dłuższa niż 12 minut. Zalecane jest wykorzystanie pełnego składu orkiestry. Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko utwory dotychczas nieopublikowane i niewykonane oraz nienagradzane w innych konkursach.

ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz drugi wspólnie organizują konkurs kompozytorski. Pierwszy, jako konkurs z okazji stulecia ZAiKS-u, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Wzięło w nim udział 85 kompozytorów z całego świata. Wysoki poziom nadesłanych utworów zainspirował obie instytucje do kontynuowania tego wyjątkowego muzycznego przedsięwzięcia, które ma odbywać się regularnie co dwa lata.

Na konferencji prasowej w ZAiKS-ie o inicjatywie opowiedzieli jej pomysłodawcy, Miłosz Bembinow, kompozytor i wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie. Gościem specjalnym był Wojciech Kostrzewa, młody polski kompozytor, laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego z okazji stulecia ZAiKS-u. Kostrzewa chwalił profesjonalne podejście organizatorów, a zwłaszcza możliwość odbycia w drugim etapie konkursu pełnej próby ze znakomitą orkiestrą, przy udziale pozostałych finalistów, co dało szansę na uzgodnienie detali wykonania. „Panowała atmosfera współpracy i integracji, a nie konkurowania” - zauważył. W zmaganiach konkursowych to rzeczywiście niecodzienne.

„Organizowanie konkursów twórczych jest niezwykle ważnym aspektem działalności ZAiKS-u” - powiedział Miłosz Bembinow. „Inspirujemy, zachęcamy, motywujemy i nagradzamy twórców. Dlatego każdy nasz konkurs dotyczy utworów oryginalnych. Bez inicjatywy ZAiKS-u te nowe utwory po prostu by nie powstały” - podkreślił. Podziękował też Filharmonii w Szczecinie za zaangażowanie w śmiałe przedsięwzięcie: finał konkursu był regularnym, biletowanym piątkowym koncertem. Obył się przy pełnej publiczności, która zresztą została zaangażowana w wybieranie swojego faworyta: została wręczona Nagroda Publiczności. Niezależnie od decyzji jury swoją nagrodę przyznała też orkiestra. Tak ma być i w tym roku.

Dorota Serwa zauważyła, że nieprzypadkowo to właśnie Filharmonia w Szczecinie tworzy razem z ZAiKS-em nową markę, jaką z pewnością będzie Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski. „Mamy odważną przestrzeń, która uzasadnia zaproponowanie publiczności repertuaru w stu procentach współczesnego”. Patron Filharmonii został wybrany patronem konkursu. „Mieczysław Karłowicz był jednym z najbardziej twórczych kompozytorów w Polsce i, pomimo tragicznie i młodo zakończonego życia, zostawił po sobie wiele wspaniałych utworów. Liczę, że jego barwna postać, a był wszak także doskonałym fotografem i taternikiem, będzie inspiracją dla uczestników” - dodała Dorota Serwa.

Miłosz Bembinow podkreślił, że to jedyny znany mu konkurs kompozytorski, na który zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie online - istotne ułatwienie dla uczestników z zagranicy. Zaznaczył też, że już samo zakwalifikowanie do finału wiąże się z profesjonalnym wykonaniem i nagraniem utworu, co dla początkujących twórców samo w sobie jest znaczącym osiągnięciem. Wtórowała mu Dorota Serwa, wskazując, że konkursowe utwory nie znikają z repertuaru Filharmonii, przeciwnie - są grane na kolejnych koncertach i skłaniają instytucję do zamawiania nowych kompozycji.

I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza ma charakter otwarty, jest skierowany do kompozytorów wszystkich narodowości, bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 roku. Po 1 kwietnia zostanie ogłoszony skład jury. Najpóźniej do 28 września zostaną ogłoszone wyniki I etapu konkursu. Wytypowane do finału kompozycje będą miały swoje prawykonania 20 listopada podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca. Dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki. Przewidywaną nagrodą za I miejsce jest 50000 złotych, za II miejsce - 30000 złotych, za III - 20000 złotych. Dodatkowo zostaną przyznane: Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.karlowiczcompetition.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2020, 09:49
Źródło informacji Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ