Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przedstawiciel KE, relacjonując w Komitecie Regionów kroki podejmowane przez UE, zaznaczył, że Europa jest w tej chwili w fazie hamowania rozprzestrzenia się wirusa. "Rozpoznajemy kontakty osób zakażonych, w ten sposób starając się ograniczyć ognisko zapalne, jednocześnie jeżeli mamy być właściwe przygotowani, to musimy uwzględnić następny etap i powinniśmy być przygotowani na najgorszy scenariusz" – podkreślił.
Dodał, że KE rozpoczęła współpracę z państwami członkowskimi nad tym, by systemy ochrony zdrowia poszczególnych krajów były przygotowane na konieczność leczenia dużej liczby osób potrzebujących pomocy.
"Współpracujemy z państwami członkowskimi, by były one świadome, jakie środki mają być wdrożone na poszczególnych etapach epidemii, by przerwać łańcuchy zakażenia wirusem; oczywiście także chodzi o przygotowanie do ewentualnej pandemii na tyle, na ile jest to możliwe" – zaznaczył Ryan.
Poinformował też, w UE działa poufny system wczesnego ostrzegania i wszystkie środki podejmowane przez państwa członkowskie są notyfikowane pozostałym krajom w czasie rzeczywistym.
Jak podkreślił Ryan, Komisja Europejska niepokoi się fake newsami, pojawiającymi się w mediach społecznościowych na temat koronawirusa. "Media społecznościowe często przekazują te fake newsy. Dotyczy to zwłaszcza skuteczności fałszywych leków bądź fałszywych terapii. Dlatego dla nas istotne jest oparcie się o wiarygodne informacje" - powiedział.
Przedstawiciel KE poinformował ponadto, że KE uruchomiła wspólną procedurę przetargową dotyczącą środkowych ochrony. "Wiemy, że środków ochrony brakuje w UE. 20 państw członkowskich współpracuje z Komisją Europejską nad ich wspólnym zakupem, negocjacje są w toku; mamy nadzieję, że ostateczne wyniki tego przetargu znane będą w kwietniu" - oświadczył.
Dyrektor KE ds. zarządzania kryzysowego Johannes Luchner przyznał, że w UE występują problemy z odzieżą ochronną. "Sytuacja jest trudna także na rynkach światowych; również dlatego, że zdolność produkcyjna ulokowana jest właśnie w (objętej epidemią - PAP) prowincji Wuhan w Chinach" – wyjaśnił.
Luchner poinformował też, że unijny Mechanizm Ochrony Ludności pozwolił na sprowadzenie w związku z epidemią ponad 500 obywateli UE z Chin i Japonii. "Jak na razie nie ma próśb o dalsze transporty, ale (…) reagujemy na bieżąco na sytuację. Jesteśmy gotowi do ewentualnych procesów repatriacyjnych z Iranu" - podkreślił.
Z dostępnych w momencie nadania depeszy danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono w UE u 4296 osób; 113 osób zmarło.
Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.03.2020, 17:39 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Motorowodniacy mówią: wykopmy e-papierosy na aut
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego dołącza do kampanii edukacyjnej dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Kampanię zainicjował wiosną tego roku Polski Związek Szermierczy.- 03.07.2025, 11:32
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
-
Image
Prof. Paradowska-Stankiewicz: szczepienia ochronne są kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju PAP
Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Wśród czynników biologicznych kluczowe są szczepienia ochronne, które, choć tracą na popularności, wciąż skutecznie chronią nas przed chorobami zakaźnymi, poprawiając długość i jakość życia - wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, zastępczyni kierownika Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, i konsultant krajowy ds. epidemiologii podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”.- 03.07.2025, 08:45
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Eksperci: rośnie liczba pacjentów z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi PAP
Na konieczność zmian w systemie leczenia osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi, które umożliwiłyby zabezpieczenie dla tej grupy wszystkich świadczeń zdrowotnych wskazywali eksperci uczestniczący w debacie „Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii". Ich zdaniem jest to bardzo istotne, gdyż w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań, brakuje hematologów, a czas oczekiwania w specjalistycznych poradniach wydłuża się.- 02.07.2025, 15:40
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ