Newsletter

Nauka i technologie

Nagrody dla Liderów Gospodarki Obiegu Zamkniętego przyznane

16.04.2020, 13:01aktualizacja: 16.04.2020, 13:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stena Recycling
Stena Recycling
Ponowne użycie urządzeń elektronicznych oraz mebli, a także biopaliwo z odpadów powstałych podczas produkcji czekolady. To kilka spośród nagrodzonych projektów w konkursie Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Najlepsze praktyki GOZ oraz pomysły na promocję tej idei w III edycji konkursu zgłosiła największa w jego historii liczba firm i studentów.

W dobie wyczerpujących się zasobów naturalnych, jednym z priorytetów Unii Europejskiej stało się przejście z modelu gospodarki linearnej na cyrkularny. Z wytwarzanych odpadów odzyskuje się cenne zasoby i ponownie wprowadza je do procesów produkcyjnych.

„Konkurs Stena Recycling zachęca firmy i studentów do efektywnego i mniej schematycznego myślenia o tym, jak zwiększać pozytywny wpływ produktów i usług na otoczenie. Tego typu zachowania i strategie, uwzględniające ideę GOZ, będą miały wielkie znaczenie, gdy po pokonaniu epidemii, gospodarka zacznie się z powrotem rozpędzać” – mówi Piotr Bruździak, przewodniczący jury konkursu.

Zwycięzcy: Orange Polska S.A. - „Odnowa urządzeń multimedialnych”, gdzie używane routery i modemy zwrócone przez klientów są odnawiane i udostępniane kolejnym abonentom.

Kategoria „promocja idei GOZ” to wyróżnienia dla firm: Carrefour Polska Sp. z o.o., za akcję „Zakupy do własnych opakowań klientów” oraz STU ERGO Hestia SA za „Upcykling odpadów i organizację warsztatów z upcyklingu”.

Carrefour zachęca do ograniczania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych a STU ERGO Hestia SA ponownie wykorzystuje części z elektroodpadów oraz odpadów pozyskanych w ramach procesu likwidacji szkód.

Dodatkowe wyróżnienia: Barry Callebaut Manufacturing Polska Sp. z o.o. za wykorzystanie odpadów po produkcji czekolady do wytwarzania surowca przetwarzanego na bioetanol.

Nowy Styl Sp. z o.o. za wprowadzenie dodatkowych usług naprawy i redystrybucji niewykorzystywanych mebli oraz przetwarzanie nienadających się do dalszego użytkowania elementów.

Zgłoszenia studentów: Justyna Bronowicka (Uniwersytet Wrocławski) za „Sklep samozaopatrujący”, którego głównym celem jest upcykling starych ubrań. Karolina Wodnicka (Akademia Sztuki w Szczecinie) – projekt ekologicznego opakowania na kanapki oraz Magdalena Kierzek, Paulina Wielec i Amanda Nowaczyk (Politechnika Łódzka) – projekt aplikacji służącej do rozpoznawania rodzaju odpadu i tym samym ułatwiającej skuteczny recykling.

Partnerzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań „Rekopol”, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Kampania 17. Celów, GOZ WORLD.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.04.2020, 13:01
Źródło informacji Stena Recycling
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ