Newsletter

Koronawirus przyspiesza cyfryzację. PKO BP przenosi infrastrukturę informatyczną do Chmury Krajowej

18.05.2020, 14:30aktualizacja: 18.05.2020, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ograniczenie kontaktów społecznych wywołane pandemią koronawirusa wymusza przyspieszenie cyfryzacji w firmach. Szersze wykorzystanie usług chmurowych przez sektor bankowy wydaje się nieuniknione. PKO Bank Polski przygotowuje się do przeniesienia swojej architektury informatycznej do Chmury Krajowej.

Pandemia powoduje szybkie przejście z dotychczasowego oddziałowo-zdalnego modelu funkcjonowania sektora bankowego na tryb zdalno-oddziałowy oraz przyśpiesza cyfryzację w bankach. W takich warunkach wdrażanie nowych rozwiązań, bazując tylko na własnej architekturze informatycznej, jest za mało wydajne. Tradycyjny proces pochłania zbyt dużo czasu i pieniędzy.

Optymalnym rozwiązaniem są usługi chmury obliczeniowej. To dzięki nim biznes może zwiększyć efektywność i szybkość wdrożeń informatycznych, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Migracja architektury IT do Chmury Krajowej jest częścią strategii cyfryzacji przyjętej przez PKO Bank Polski jesienią 2019 roku.

W pierwszej kolejności w Chmurze Krajowej zapewniono środowisko testowe i deweloperskie. Następnie stworzono 11 tys. wirtualnych stanowisk pracy dla doradców bankowych, które są obecnie uruchamiane. Aktualnie trwa przenoszenie serca infrastruktury IT PKO Banku Polskiego, czyli systemu Alnova, na platformę przyjazną chmurze.

Bank realizuje projekt Road to Cloud. Docelowo za trzy lata kluczowe biznesowe systemy informatyczne banku mają działać w chmurze obliczeniowej opartej o architekturę hybrydową (jednoczesne korzystanie z zasobów chmury publicznej oraz zabezpieczanie zasobów przy użyciu środowiska prywatnego).

PKO Bank Polski dzięki usługom chmurowym chce wykreować dodatkową wartość biznesową dla swoich klientów, pomóc polskim firmom w procesie cyfryzacji. Dzięki migracji do chmury, zapewnia sobie elastyczną i skalowalną infrastrukturę, która przyspiesza wdrażanie nowych projektów, a przy okazji rozwija kompetencje pracowników w zakresie technologii chmury obliczeniowej.

Usługi chmurowe w warunkach izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa skuteczniej zapewniają ciągłość podstawowych procesów biznesowych (pracy zdalnej, komunikacji na odległość, zarządzania opartego na technologiach wideo i głosowych), jak również koordynację działania krytycznych dla przedsiębiorstwa systemów i procesów produkcyjnych.

Chmura Krajowa (wspólny projekt PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju) jest obecnie najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku. Oferuje zarówno własne produkty w ramach Platformy Chmury Krajowej, jak i rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej za sprawą partnerstwa strategicznego z koncernami Google (Google Cloud) oraz Microsoft (Microsoft Azure).

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2020, 14:30
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii