Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog dołączył do inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji i od połowy marca prowadzi warsztaty edukacyjne online w ramach programu Amazon STEM Kindloteka, w których dotychczas wzięło już udział ponad 12 000 uczestników. Zajęcia są skierowane do dzieci oraz nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy oraz rodziców. Inicjatywa powstała w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach spowodowanym pandemią koronawirusa.
W maju tematem przewodnim programu Amazon STEM Kindloteka jest Scratch, czyli język programowania opracowany przez prof. Mitchela Resnicka i Lifelong Kindergarten Group w MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab, który zajmuje się rozwojem nowych technologii i angażowaniem dzieci i młodzieży w kreatywną naukę. Scratch uczy młodych ludzi kreatywnego myślenia, współpracowania oraz wyciągania wniosków – czyli ważnych umiejętności potrzebnych w codziennym życiu. W Scratchu dzieci mogą dać upust swojej pomysłowości i dzielić się nią z innymi w ramach społeczności programu – tworzyć interaktywne gry, animacje czy historyjki. Za jej powstaniem i działaniem stoi idea 4P, czyli rówieśnicy (peers), zabawa (play), pasja (passion) i projekty (projects) – połączone w całość tworzą unikalną globalną społeczność.
„Nauka programowania w Scratch w ramach warsztatów Amazon STEM Kindloteka to wyjątkowa okazja dla dzieci i młodzieży, by zgłębić tajniki kodowania. Każdy może w łatwy sposób nauczyć się programować i tworzyć swoje własne projekty, które ograniczać może tylko wyobraźnia. Cieszymy się, że możemy wspierać dzieci i młodzież w ich rozwoju oraz proponować tak atrakcyjne treści bez konieczności wychodzenia z domu” – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon.
Zajęcia Scratch odbywają się w maju regularnie od poniedziałku do piątku o godz. 11:30 i są dostępne na stronie Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Ich tematyka została przygotowana specjalnie na świętowanie miesiąca Scratch – to na przykład literatura (ulubiony bohater), środowisko (woda, śmiecenie) czy projektowanie (krzesła, rękawiczki) i wiele innych. Łącznie w maju odbędzie się 20 zajęć online dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo stworzone zostały także 4 webinary dla dorosłych – głównie nauczycieli, ale także edukatorów i rodziców, których celem jest zachęcenie włączenia dzieci w świętowanie miesiąca Scratch. Jeden z nich poprowadzi dr hab. Aleksandra Przegalińska, filozof i futurolog, ekspertka w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jej webinar „Sztuczna inteligencja dla dzieci – Dlaczego warto kodować?” odbędzie się 20 maja o godz. 17:00 na stronie Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog – wystarczy kliknąć w link. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. dlaczego programowanie jest ważne dla rozwoju dziecka oraz co łączy kodowanie i sztuczną inteligencję (w nawiązaniu do sytuacji z COVID-19).
„Kodowanie pozwala nie tylko rozumieć logikę systemów informatycznych, ale także lepiej i precyzyjniej definiować rozmaite problemy. Jest umiejętnością, która może okazać się przydatna w bardzo wielu sferach życia” – mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska.
Głównym wydarzeniem będzie Dzień Scratcha 20 maja, podczas którego zorganizowany zostanie cały dzień aktywności związanych z wykorzystywaniem Scratcha oraz szerzeniem idei jego społeczności. Aktywności zostaną zorganizowane wokół motto “meet – share – learn”. Uczestnicy spędzą dzień, stawiając czoła szeregowi wyzwań, będą mieli okazję dzielić się swoimi doświadczeniami i wspólnie przeżyją radość płynącą z uczenia i tworzenia. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie spotkanie z maskotką Scratcha, czyli rudym kotem – uczestnicy sprawdzą, co potrafi zrobić kot Scratch i na jakie wyzwania jest gotowy. Każdy będzie mógł dołączyć do wydarzenia, które prowadzone będzie przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
[1]Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów Science – Nauka, Technology – Technologia, Engineering – Inżynieria, Math – Matematyka. Edukacja STEM polega na łączeniu aktywności z zakresu przynajmniej dwóch dyscyplin, ale jest również filozofią zdobywania wiedzy w praktyczny sposób.
Więcej informacji na temat miesiąca Scratch można znaleźć na stronie: cyfrowydialog.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.05.2020, 15:54 |
Źródło informacji | Biuro prasowe Amazon |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE