Newsletter

Zdrowie i styl życia

MSZ: Polska wspiera Bałkany Zachodnie w walce z koronawirusem (komunikat)

26.05.2020, 16:18aktualizacja: 26.05.2020, 16:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Nasza pomoc dla Bałkanów Zachodnich jest potwierdzeniem znaczenia, jakie przywiązujemy do relacji z państwami tego regionu, bez którego trudno byłoby uznać proces jednoczenia Europy za skończony – podkreślił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystego przekazania pomocy humanitarnej sześciu państwom Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Kosowowi, Macedonii Północnej i Serbii, 26 maja w Warszawie. – Słowem-kluczem całej polityki rozwojowej pomocy humanitarnej koordynowanej w MSZ jest słowo "solidarność". To słowo, które od czterech dekad stało się wartością, z którą państwo polskie jest kojarzone – mówił w trakcie spotkania wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Polska nie zapomina o swoich sąsiadach, nie zapomina o innych krajach potrzebujących – dodał.

We wtorek wyruszył z Warszawy transport z polską pomocą dla sześciu państw Bałkanów Zachodnich, na którą składa się ponad 60 tys. litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i rąk oraz 600 tys. maseczek chirurgicznych (w sumie prawie 70 ton towaru). Polska pomoc humanitarna zostanie przekazana za pośrednictwem Fundacji Solidarności Międzynarodowej i trafi do szpitali oraz najbardziej potrzebujących osób w całym regionie. Transport do państw docelowych zapewnia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Konwój Straży Pożarnej liczy siedem pojazdów (w tym pięć TIR-ów, jedna ciężarówka z naczepą, jeden samochód z dowódcą pełniący funkcję operacyjną). Ładunek został rozdzielony na sześć pojazdów, jeden pojazd zawiera towar przeznaczony dla jednego państwa-odbiorcy.

W krótkiej ceremonii z okazji wyjazdu konwoju wzięli udział ambasadorowie państw odbiorców pomocy oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w jego organizację, m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. – Czas epidemii to dla wszystkich bezprecedensowa i trudna sytuacja. Wymagała ona od nas podjęcia wyjątkowych działań i środków w trybie kryzysowym. Pokazała też, że Agencja Rezerw Materiałowych jest dobrze przygotowana do stawienia czoła sytuacjom nadzwyczajnym i skutecznie zapewnia ciągłość dostaw środków ochronnych do miejsc, które ich najbardziej potrzebują – zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Polska aktywnie wspiera Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną oraz Serbię na ich drodze do integracji europejskiej, dzieląc się swoimi doświadczeniami z okresu negocjacji akcesyjnych z UE zarówno w formatach dwustronnych, jak i wielostronnych, takich jak organizowana od 2015 r. "Akademia Rozszerzenia" dla urzędników z państw Bałkanów Zachodnich. Od 2017 r. we współpracy z fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i ambasadą RFN w Warszawie, a także z udziałem Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu MSZ organizuje również corocznie seminarium dla młodzieży z państw Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec pt. "Pamięć, Zrozumienie, Przyszłość".

W zeszłym roku Polska przewodniczyła Procesowi Berlińskiemu – inicjatywie wspierającej integrację Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W ramach polskiego przewodnictwa, którego punktem kulminacyjnym był Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu 2019 r., zorganizowanych zostało ponad 100 wydarzeń w Polsce i w regionie Bałkanów Zachodnich, a Polska przekazała ponad 1,5 mln euro na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie. Symbolem polskiej solidarności z państwami regionu było także zadeklarowanie przez Polskę wsparcia dla odbudowy Albanii po tragicznym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w tym państwie w zeszłym roku, w wysokości 2,7 mln euro.

Relacje z Bałkanami Zachodnimi będą jednym z istotnych elementów polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpoczyna się 1 lipca br.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.05.2020, 16:18
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii