Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: w urzędach - więcej spraw online, ale papier wciąż rządzi

17.06.2020, 15:16aktualizacja: 17.06.2020, 15:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wiele spraw urzędowych można już załatwiać przez internet, ale nadal są obszary, w których obowiązują procedury papierowe - twierdzą eksperci cytowani przez Prawo.pl. Według portalu podczas pandemii ujawniły się problemy, m.in. z elektronicznym podpisywaniem dokumentów, jednak ogromny przyrost korzystania z usług online jest faktem.

Jak podaje Prawo.pl e-administracja wciąż napotyka na bariery techniczne, prawne i mentalne. Pandemia wymusiła powszechniejsze korzystanie z elektronicznych form kontaktów, niestety, nadal nie można w pełni korzystać z możliwości zdalnego załatwiania spraw.

Według cytowanego przez Prawo.pl dr Krzysztofa Świtały z katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, istotnym problemem jest nadal "papierowość" niektórych procedur, a także brak odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. „Wniosku o paszport nie da się złożyć online, choć gdyby taka możliwość istniała, przyspieszyłoby to całą procedurę. Obywatel byłby wzywany do urzędu tylko w celu pobrania od niego cech biometrycznych i ewentualnego późniejszego osobistego odbioru dokumentu" – twierdzi Świtała.

Eksperci cytowani przez Prawo.pl uważają, że konieczne są nowe regulacje, ponieważ systemy nie są aktualizowane, a w ustawach „wciąż jest wiele zapisów, wymagających form papierowych". „Rozszerzenie e-usług wymaga zmiany przepisów prawa” – wyjaśnia Prawu.pl Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.

W opinii rozmówców Prawo.pl pojawiają się też problem związany z podpisem elektronicznym. „W jednym z przetargów wystąpiła sytuacja krytyczna, bo wymagane były dwa podpisy ze strony kontrahenta, a tylko jedna osoba była dostępna, bo drugiej skończyła się ważność podpisu" - mówi Krzysztof Krakowski, sekretarz miasta Płocka. Jego zdaniem korzystnie byłoby wprowadzenie w skali kraju zasady, że podpis kwalifikowany jest ustawowo powiązany z rejestracją działalności gospodarczej.

Podczas pandemii wiele osób założyło Profil Zaufany, również w jego nowej postaci tymczasowej. Bardzo popularna stała się usługa skierowania pisma ogólnego do urzędu zastępująca skutecznie klasyczne biuro podawcze.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/jakie-sprawy-urzedowe-zalatwimy-przez-internet-a-jakich-nie,501052.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.06.2020, 15:16
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ