Pobierz materiał i Publikuj za darmo
– MON informuje:
– Podpisana dzisiaj umowa tylko sformalizowała to, co robimy. Można powiedzieć, że WOT były operatorem logistycznym pomocy niesionej przez Caritas. Do tej pory nie byliśmy świadomi skali tej pomocy; w pełni uświadomiły nam ją nasze wspólne działania podejmowane w odpowiedzi na pandemię – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła po podpisaniu porozumienia pomiędzy WOT i CARITAS.
Współdziałanie w celu niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof w kraju oraz udzielania pomocy osobom starszym, potrzebującym i chorym, w tym kombatantom, osobom represjonowanym i weteranom wojennym – deklarują Caritas Polska i Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w porozumieniu podpisanym 19 sierpnia.
W dokumencie jest mowa również m.in. o wzajemnym wsparciu szkoleniowym, wspólnym prowadzeniu akcji honorowego krwiodawstwa, podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji narodowej oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego i rozwoju świadomości ekologicznej.
Osnową umowy są doświadczenia ze współpracy w zakresie udzielania pomocy potrzebującym podczas epidemiologicznego kryzysu od marca br., które to działania dla WOT realizowane były w ramach operacji "Odporna Wiosna" i "Trwała Odporność", a dla Caritas w ramach akcji #PomocDlaSeniora. Wsparcie WOT było nieocenione. Terytorialsi pomagali w dystrybucji żywności, jej rozpakowywaniu oraz organizacji transportu.
– Ta współpraca wypadła bardzo dobrze, wręcz modelowo, dlatego chcemy ją kontynuować. Dzięki żołnierzom WOT mogliśmy szybko docierać z pomocą do potrzebujących w czasie, kiedy musieliśmy zreorganizować pracę wolontariuszy Caritas ze względu na panujące obostrzenia epidemiologiczne – podkreślił po podpisaniu umowy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Wspólne działanie w trudnym okresie pandemii pozytywnie ocenia także dowództwo WOT. Podczas operacji „Odporna wiosna” żołnierze WOT przetransportowali blisko 3,5 tys. ton towarów (głównie żywności) do magazynów Caritas w wielu rejonach Polski. Łącznie zrealizowali ponad pół tysiąca transportów, co przełożyło się na dystrybucję ponad 186 tys. paczek, dostarczonych bezpośrednio do potrzebujących.
– Podpisana dzisiaj umowa tylko sformalizowała to, co robimy. Można powiedzieć, że WOT były operatorem logistycznym pomocy niesionej przez Caritas. Do tej pory nie byliśmy świadomi skali tej pomocy; w pełni uświadomiły nam ją nasze wspólne działania podejmowane w odpowiedzi na pandemię. Warto podkreślić wielki zasięg akcji pomocowych i potężny wysiłek, który towarzyszy ich realizacji. Jestem pełen głębokiego szacunku i wdzięczności dla ks. dyrektora Caritas Polska, pracownikom Caritas, darczyńców i żołnierzy, którzy byli zaangażowani w tę pomoc – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, reprezentujący Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Symbolicznym przypieczętowaniem nawiązania szerokiej współpracy było wręczenie ks. Iżyckiemu przez gen. Kukułę ryngrafu z symbolami WOT. Dyrektor Caritas Polska przekazał natomiast przedstawicielowi WOT medal In Servire Caritate, przyznawany za szczególne zasługi dla Caritas.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/ joz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.08.2020, 18:23 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |