Newsletter

Urząd Dozoru Technicznego otworzył nowoczesne laboratorium badawcze w Poznaniu

16.09.2020, 13:21aktualizacja: 16.09.2020, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UDT
UDT
Oddany do użytku budynek o powierzchni 3100 m2 wyposażony jest w nowoczesną infrastrukturę, w tym w nowoczesne rozwiązania informatyczne, systemy ochronne, klimatyzację oraz zaplecze socjalne.

Kompleks nowoczesnych budynków laboratorium w Poznaniu obejmuje m.in. przestrzeń biurowo-szkoleniową i laboratoryjną oraz główny budynek laboratorium badawczego. Przestronne sale szkoleniowe o zmiennej, dostosowywanej do potrzeb kubaturze, z profesjonalnym zapleczem i wyposażeniem audiowizualnym umożliwiają organizowanie specjalistycznych szkoleń i konferencji.

Obecnie realizowana jest również adaptacja głównego budynku laboratorium badawczego, której celem jest uruchomienie nowoczesnej działalności laboratoryjnej m.in. w obszarach badań materiałowych, chemicznych, elektrycznych w tym stopnia IP, kompatybilności elekromagnetycznej oraz badań stanowiskowych kotłów gazowych i na paliwo stałe, podgrzewaczy elektrycznych, urządzeń bezpieczeństwa dźwigów, urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia oraz urządzeń technicznych ciśnieniowych i dźwignicowych.

Usytuowanie laboratorium w bliskim sąsiedztwie autostrady ułatwia dojazd klientów, a przestrzeń dookoła laboratorium zapewnia bezproblemowy rozładunek i załadunek obiektów badań i wzorcowań oraz badania w przestrzeni otwartej.

Łatwiejszy dostęp i wielkość powierzchni laboratoryjnych umożliwiły już wykonanie pierwszych badań urządzeń o dużych gabarytach. Przeprowadzono już badania bezpieczeństwa elektrycznego utylizatora odpadów o wysokości około 3 m i wadze 2,5 tony.

Projektowana jest też nowa pracownia badań radiograficznych, która radykalnie usprawni i rozszerzy możliwości badawcze poznańskiej jednostki. Docelowo będzie wyposażona w stacjonarny generator promieniowania X o maksymalnej energii promieniowania 450 kV. Takie źródło promieniowania umożliwi bezproblemowe wykonywanie radiogramów dla wyrobów metalowych o grubości prześwietlanej do 80 mm. Wielkość pracowni przyniesie możliwość badania dużych obiektów o gabarytach ok 7 m x 7 m x 3 m. Dzięki temu możliwe będzie zaproponowanie badań prototypów w ramach oceny zgodności.

W planach jest także modernizacja stanowisk do badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) - w tym komory bezodbiciowej wraz z wynikającym z zapotrzebowania rynku, rozszerzeniem zakresów pomiarowych m.in. do 6 GHz oraz badań urządzeń transmisji bezprzewodowej.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.09.2020, 13:21
Źródło informacji Urząd Dozoru Technicznego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii