Newsletter

Polacy dziękują Gruzinom w spocie #ThankYouGeorgia. Tomasz Wolny: „Chcemy podziękować za ich bohaterstwo, lojalność i przyjaźń”

17.09.2020, 14:03aktualizacja: 17.09.2020, 14:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej
Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej
Z czym kojarzy nam się Gruzja? Chaczapuri? Lari? Lechem Kaczyńskim? To z pewnością pierwsze skojarzenia, jakie przywołuje to słowo. Fundacja Pamięci Narodów w spocie pod hasłem #ThankYouGeorgia przypomina fakty, które tłumaczą długą historię bliskich relacji polsko-gruzińskich.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Wśród narodów, którym również udało się zerwać kajdany, była Gruzja. Niestety, jej niepodległość nie trwała długo. Agresja bolszewicka na Kaukazie ponownie pchnęła naród w objęcia zaborcy, chociaż Gruzini i górale Północnego Kaukazu dość długo i z poświęceniem powstrzymywali bolszewików.

W lutym 1921 roku nad Tbilisi załopotały flagi z sierpem i młotem. Część gruzińskiej elity politycznej, wojskowej, dyplomatycznej i społecznej, z obawy o swoje życie, została zmuszona do emigracji. Kilkusetosobowa grupa dotarła do Polski. Jeszcze w tym samym miesiącu około stu oficerów gruzińskich podpisało kontrakty z Wojskiem Polskim, a kilku z nich przyjęło polskie obywatelstwo.

We wrześniu 1939 roku po agresji na nasz kraj, Gruzini wykazali się lojalnością wobec Polski, zarówno podczas kampanii obronnej we wrześniu, jak i później, podczas okupacji. Płacili za to najwyższą cenę. Ginęli także w dołach Katynia. Kilkunastu gruzińskich oficerów kontraktowych Wojska Polskiego oraz cywili zasiliło szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gruzini walczyli również w powstaniu warszawskim, a po 1944 roku stali się ofiarami represji komunistycznych. Za swoją waleczność otrzymywali najwyższe, polskie odznaczenia bojowe.

W 2007 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy oddali życie za nasz kraj. Warto przypomnieć, że to jedyny na świecie pomnik poświęcony pamięci żołnierzy gruzińskich poza granicami Gruzji.

„Chcemy przypomnieć oraz podziękować za ich bohaterstwo, lojalność i przyjaźń” - mówi w spocie dziennikarz Tomasz Wolny, który wziął udział w akcji.

Spot powstał dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, PKP S.A. i Red is Bad.

Link: https://www.facebook.com/fundacjapamiecinarodow/videos/3434783166611217/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.09.2020, 14:03
Źródło informacji Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ