Newsletter

Kobiety w SKOK-ach – polska organizacja siostrzana powstanie pod koniec 2020 roku

23.09.2020, 17:35aktualizacja: 23.09.2020, 17:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) (1)
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) (1)
Polska, dzięki inicjatywie Kasy Krajowej, będzie 28. państwem uczestniczącym w programie Global Women Leadership Network (GWLN), działającym przy Światowej Radzie Związków Kredytowych (WOCCU). Globalna Sieć Kobiet Aktywnych, zrzeszająca obecnie 120 organizacji siostrzanych w 27 krajach, wspiera kobiety w rozwoju i awansowaniu na stanowiska kierownicze.

O dołączeniu SKOK-ów do programu GWLN poinformował 18 września Rafał Matusiak, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej podczas XXVIII Krajowej Konferencji SKOK „Wspólnie ku zmianom”.

„Uruchamiamy aktywność adresowaną do kobiet pracujących w Kasach po to, aby je wyciągnąć na światło dzienne, pokazać, że też mają ciekawe pomysły, że w trochę inny sposób, ale równie skutecznie jak mężczyźni, potrafią docierać do lokalnych społeczności - powiedział prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. - Kobiety poprzez swoją wrażliwość kierują uwagę na obszary, które nam mężczyznom nie zawsze przychodzą do głowy: profilaktykę zdrowotną, pomoc dla osób samotnie wychowujących dzieci czy wsparcie dla domów dziecka” – dodał prezes Matusiak.

Według danych Światowego Forum Ekonomicznego 56 proc. wszystkich dorosłych kobiet (ok. 980 mln) nie posiada rachunku w instytucji finansowej. Różnica między płciami na niekorzyść kobiet utrzymuje się również w procesach zarządzania i podejmowania decyzji.

Celem Globalnej Sieci Kobiet Aktywnych, założonej w 2009 roku przy Światowej Radzie Związków Kredytowych, jest zapewnienie kobietom wsparcia w dokonywaniu zmian i rozwoju ich życia zawodowego i osobistego.

„Cieszy mnie, że Polska będzie 28. krajem w sieci globalnej GWLN. Kasa Krajowa będzie podejmować inicjatywy związane z rozwojem kobiet w społeczeństwie, szczególnie dotyczące edukacji i niezależności finansowej – podkreśliła Małgorzata Gatz, wiceprezes zarządu Kasy Krajowej wspierająca inicjatywę pań. - Zawsze solidaryzowaliśmy się z osobami mniej zaradnymi życiowo, starszymi czy w trudnej sytuacji finansowej i w tym duchu braliśmy udział w wielu akcjach, między innymi przygotowując paczki świąteczne dla dzieci czy zbiórki na potrzeby osób z hospicjów” - uzupełniła.

Program GWLN jest skierowany do pań pracujących w SKOK-ach oraz członków SKOK-ów i obejmuje, poza wymienionymi wcześniej, działania związane z profilaktyką zdrowotną, edukacją oraz walką z wykluczeniem społecznym, finansowym i cyfrowym. Inicjatywy podejmowane w jego ramach poprzez działania Sisters Society (organizacji siostrzanych w różnych krajach) pomagają kobietom w drodze do osiągnięcia stanowisk kierowniczych, przyczyniając się do niwelowania różnic między kobietami i mężczyznami w branży unii kredytowych oraz wspierają rozwój społeczności lokalnych.

Program zrzesza również liderki i liderów stowarzyszeń kobiecych, wolontariuszy oraz sympatyków, którzy rozumieją, dlaczego angażowanie się w rozwój i awans kobiet ma znaczenie.

„W uniach kredytowych żyjemy według zasady +ludzie pomagają ludziom+. Ale w GWLN chodzi o pomaganie kobietom, by mogły stać się liderkami. Wszyscy rozumiemy wagę i potrzebę wspólnoty. Łączymy się, angażujemy wspólnie z międzynarodowymi partnerami, uczymy się od nich i dzielimy się wiedzą” – wyjaśniła Lena Giacomopoulos, dyrektor programowa GWLN przy WOCCU.

Misję Globalnej Sieci Kobiet Aktywnych wspierają krajowe oddziały organizacji siostrzanych, założone na poziomie lokalnym na całym świecie. Ich celem jest spotykanie się z pracownicami unii kredytowych (SKOK-ów), omawianie kwestii związanych z działalnością unii, wymiana pomysłów, nawiązywanie kontaktów z liderami oraz zapewnianie niezbędnej wiedzy. Każdy, kto jest związany z unią kredytową, może uczestniczyć w takich spotkaniach.

„SKOK-i pomagały, pomagają i pomagać będą, dlatego nie jest to nowa inicjatywa. Nowością jest to, że weszliśmy w kontakt z grupą kobiet z całego świata. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i pozyskiwać kolejne, żeby pokazać, co polska Kasa Krajowa i SKOK-i robią na rzecz swoich członków” - dodała Magdalena Wiszniowska, pełnomocnik ds. zarządzania i nadzorowania projektów w Kasie Krajowej oraz koordynator Sisters Society w Polsce.

„Beneficjentkami programu będą zarówno pracownice Kas, jak i obecne, bądź przyszłe, klientki. Pracownice Kas będą miały możliwość rozwoju, wymiany doświadczeń, udziału w czymś nowym. Natomiast klientkom umożliwi się udział w szkoleniach, szeroko rozumianej edukacji społecznej, finansowej i zdrowotnej” – wyjaśniła Elżbieta Pytlik, dyrektor sprzedaży w SKOK-u Centrum.

W Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych 82 proc. zatrudnionych osób stanowią kobiety.

Inicjatywa GWLN mocno rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku lat. W 2017 roku istniały 42 organizacje siostrzane, pod koniec 2018 roku było ich 81, a w 2020 roku jest ich już 120 w 27 krajach – najwięcej w USA, Brazylii, Nepalu i na Filipinach. Polska będzie 28. krajem na świecie i 4. w Europie w programie Globalnej Sieci Kobiet Aktywnych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2020, 17:35
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii