Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Gdynia, 24 września 2020 r. – Dzisiaj został rozstrzygnięty program „Strażnicy energii”, w którym udział wzięło kilkuset uczniów i nauczycieli z dziesięciu gdyńskich podstawówek. W ciągu ostatniego roku szkolnego uczniowie zaoszczędzili dla swoich szkół energię na poziomie 405 MWh, co w przeliczeniu dało 112 tys. złotych oszczędności. Dla niektórych placówek stanowi to nawet ponad 10 proc. ich rocznego zużycia energii. Program „Strażnicy energii” został zorganizowany przez Miasto Gdynia we współpracy z Dalkią Polska, firmą specjalizującą się w efektywnym zarządzaniu energią. Miasto Gdynia od 2017 roku aktywnie działa w szkołach na rzecz zmniejszenia zużycia energii. W ciągu tego okresu uczniom z gdyńskich szkół udało się zaoszczędzić aż 310 tys. złotych! W tym roku, na konta szkół-uczestników trafi, zgodnie z zasadami programu, ponad 56 tys. złotych.
Celem programu „Strażnicy energii” jest szerzenie wiedzy o umiejętnym korzystaniu z energii i jej oszczędzaniu, w trzech kluczowych obszarach: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. Dzięki mniejszemu zużyciu energii w trakcie roku szkolnego, szkoły uczestniczące w programie otrzymują granty finansowe w wysokości połowy wyliczonych oszczędności, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. W programie „Strażnicy energii” wszyscy odnoszą korzyści – szkoły uzyskują dodatkowe środki finansowe, gmina ma mniejsze wydatki na energię, a klimat jest bardziej chroniony.
Uczniowie szkół, które zaangażują się w program „Strażnicy energii”, dzięki merytorycznemu wsparciu firmy Dalkia Polska, przeprowadzają ocenę energetyczną budynku oraz znajdują obszary wymagające poprawy. Na bieżąco monitorują szkołę dokonując pomiarów temperatury, natężenia oświetlenia oraz poboru prądu za pomocą specjalistycznych urządzeń, które zapewnia Dalkia Polska, a następnie ustalają rozwiązania ograniczające zużycie energii i dbają o jej oszczędzanie. Uzyskane w ciągu roku szkolnego oszczędności obliczane są przez ekspertów Dalkia Polska na podstawie faktur za ciepło i prąd przy wykorzystaniu innowacyjnej platformy InvisoLite.
Liderem programu w roku szkolnym 2019/2020 okazali się „strażnicy energii” ze szkoły podstawowej nr 39, przy ulicy Unruga w Gdyni, którzy dla swojej szkoły zarobili 15 245 złotych. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie SP nr 40, przy ulicy Rozewskiej – 11 361 złotych, a na trzecim uczniowie SP nr 8, przy ulicy Orłowskiej – 8 195 złotych.
„Od wielu lat Gdynia wspiera działania na rzecz klimatu i środowiska naturalnego. Program +Strażnicy energii+ jest przemyślanym działaniem wpisującym się w cały wachlarz naszych przedsięwzięć. Na szczególną uwagę zasługują program dotacji na zmianę źródła ogrzewania i budowę odnawialnych źródeł energii oraz projekt termowizji. Naszym najnowszym przedsięwzięciem jest Klimatyczne Centrum. Dzięki niemu chcemy zwiększyć powierzchnie terenów zielonych w mieście oraz ograniczyć ruch samochodowy na rzecz komunikacji miejskiej lub innej formy ekologicznego transportu. Jestem przekonany, że takie projekty są nieodzowne, aby budować wspólnotę świadomych mieszkańców, szanujących zasoby naturalne” – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Dalkia Polska jest odpowiedzialnym partnerem, który wspiera lokalne społeczności w racjonalnym korzystaniu z energii, z myślą o ochronie klimatu. Od ponad osiemdziesięciu lat świadczymy usługi w zakresie efektywnego zarządzania energią w mieszkaniach, budynkach komercyjnych i przemysłowych, dzięki czemu pomagamy oszczędzać ich właścicielom. Szczególnie cenię współpracę z władzami Gdyni, które stawiają na nowoczesne rozwiązania w obszarach ekologii, transportu, urbanizacji, a co za tym idzie, inteligentnego korzystania z energii. Wierzę, że dzięki współpracy z lokalnymi samorządami, instytucjami i pracodawcami, poprzez innowacyjne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, możemy skutecznie zadbać o ochronę środowiska” – powiedział Thierry Deschaux, dyrektor generalny grupy Dalkia w Polsce.
Program „Strażnicy energii”, współtworzony przez Miasto Gdynia i firmę Dalkia Polska, wpisuje się w walkę z globalnym ociepleniem, którą w grudniu 2018 roku rozpoczęła Unia Europejska uzgadniając szczegóły pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Jest to największy w historii Unii pakiet dyrektyw i rozporządzeń energetycznych oraz klimatycznych, który określa prawne ramy unii energetycznej, w tym zwiększanie efektywności energetycznej.
Dalkia na rzecz trwałych oszczędności energii
Dalkia, spółka zależna grupy EDF, jest jednym z liderów w dziedzinie usług energetycznych we Francji. Oferuje „szyte na miarę” rozwiązania dla budynków, miast, samorządów, władz lokalnych i obiektów przemysłowych w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Grupa Dalkia zapewnia swoim klientom możliwość kontroli całego łańcucha energetycznego, od dostaw energii po optymalizację zużycia, w tym konserwację instalacji i sterowanie nią. Spółka gwarantuje osiągnięcie określonych trwałych wyników. W 2019 r. obroty Dalkii wyniosły 4,3 mld. euro. W ramach swoich działań grupa wykazała oszczędności energii na poziomie 6,7 TWh, redukując emisje CO2 o 4,3 mln. t.
#strażnicyenergii #dalkiadlaklimatu #dalkiadlamiast #dalkiadlasamorządow #edukacjaenergetyczna #gdynia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.09.2020, 18:39 |
Źródło informacji | Dalkia Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu