Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Krajowe Forum Miejskie - wyzwania dla nowej polityki miejskiej (komunikat)

13.10.2020, 15:59aktualizacja: 13.10.2020, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

 

Wszystkich, którym bliska jest tematyka miejska, zapraszamy 16 października na kolejne spotkanie w ramach Krajowego Forum Miejskiego (KFM). III edycja Forum poświęcona będzie przedstawieniu projektu założeń do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023 oraz prowadzonych i planowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Spotkanie będzie również okazją do zaprezentowania stanu przygotowań do organizacji XI edycji Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w 2022 roku w Katowicach.

 

Krajowe Forum Miejskie umożliwia szeroką debatę przedstawicieli rządu, regionów i miast, a także ekspertów oraz badaczy zajmujących się tematyką rozwoju ośrodków miejskich.

 

- Współpraca na wszystkich szczeblach jest kluczem do zrównoważonego rozwoju miast. Dlatego zachęcamy do spotkania 16 października w formule on-line, żeby porozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. Zapraszamy do dyskusji na temat wyzwań przed jakimi stoją współcześnie miasta – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

 

Krajowe Forum Miejskie jest także odpowiedzią na zobowiązania Polski wynikające z przyjęcia Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i realizacji 17 zrównoważonych celów rozwoju.

 

Krajowa Polityka Miejska

 

Krajowa Polityka Miejska 2023 (KPM) to dokument, który określa planowane działania administracji rządowej dotyczące polityki miejskiej. Uwzględnia on cele i kierunki określone w średniookresowej strategii rozwoju kraju i krajowej strategii rozwoju regionalnego.

 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczyna prace nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej 2023. Powstał projekt założeń do KPM, który wskazuje przesłanki i potrzeby wprowadzenia zmian, wynikające z nowych uwarunkowań oraz określa cele i kluczowe zasady opracowania i wdrażania Krajowa Polityka Miejskiej 2030.

 

Projekt tych założeń zostanie poddany szerokim konsultacjom na szczeblu rządowym, samorządowym oraz z partnerami społeczno-gospodarczymi. Efektem konsultacji będzie także wypracowanie sposobu prac nad szczegółowymi rozwiązaniami, które znajdą swoje odzwierciedlanie w zakresie i trybie prac nad dokumentem.

 

Przygotowania do Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach

 

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum ) jest organizowane co dwa lata przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN Habitat). Forum ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju miast i dyskusję nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji.

 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje przygotowania 11. edycji Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w 2022 roku w Katowicach.

 

To pierwsze tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej i doskonała okazja do promocji naszych doświadczeń w zakresie zrównoważonej transformacji i polityki miejskiej.

 

Jak co roku w październiku, UN-Habitat organizuje Urban October. Akcja, która trwa przez cały październik, ma na celu skłonić władze krajowe i lokalne, przedstawicieli nauki i biznesu oraz organizacje pozarządowe do dyskusji na temat wyzwań i szans, przed jakimi stoją współczesne miasta. Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach tej akcji jest Krajowe Forum Miejskie.

 

Więcej informacji na temat Krajowego Forum Miejskiego dostępne jest pod linkiem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/krajowe-forum-miejskie.

 

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

 

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2020, 15:59
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ