Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Polskie groby i nekropolie na świecie to nasze dziedzictwo (komunikat)

29.10.2020, 16:28aktualizacja: 29.10.2020, 16:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Polskie groby i nekropolie na świecie to nasze dziedzictwo

Cmentarz na Starej Rossie w Wilnie, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie czy cmentarz Les Champeaux w Montmorency - to jedne z najbardziej znanych nekropolii europejskich z miejscami ostatniego spoczynku Polaków. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od niemal ćwierć wieku otacza szczególną opieką zabytkowe polskie nekropolie, kwatery cmentarne i obiekty sztuki sepulkralnej poza granicami kraju. Dzięki środkom finansowym z resortu kultury przeprowadzone zostały kompleksowe prace konserwatorskie, inwentaryzacyjne i dokumentacyjne na wielu cmentarzach, zarówno za wschodnią, jak i zachodnią granicą Polski.

Ochrona spuścizny kulturowej znajdującej się poza granicami Polski należy do priorytetowych zadań Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Opieka konserwatorska

Wybrane, szczególnie cenne obiekty sztuki cmentarnej znajdujące się na polskich lieux de memoire – miejscach pamięci rozsianych na całym świecie, obejmowane są opieką konserwatorską finansowaną ze środków MKiDN. Tego typu projekty były i są realizowane m.in. we Francji (nagrobek Fryderyka Chopina na Cmentarzu Perè-Lachaise w Paryżu), na Białorusi (grób poety Franciszka Karpińskiego na cmentarzu parafialnym w Łyskowie), Ukrainie (pomnik nagrobny kompozytora Karola Lipińskiego na cmentarzu we miejscowości Urłów pod Zborowem, nagrobek Salomei Słowackiej-Bécu na Cmentarzu Tunickim w Krzemieńcu), Litwie (nagrobek Izy Salmonowiczówny, tzw. Czarny Anioł, będący symbolem wileńskiego Cmentarza na Rossie), Łotwie (grób Gustawa Manteuffla, historyka Inflant i etnografa, na cmentarzu w Drycanach), we Włoszech (grób artystów polskich na Cmentarzu Campo Verano w Rzymie) czy w Chile (nagrobek Ignacego Domeyki na Cementerio General w Santiago de Chile).

Pod względem skali zaangażowanych środków, na pierwszy plan wysuwają się realizacje konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie – jednej z najstarszych i najważniejszych historycznych nekropolii w Europie. Jego wyjątkowa ranga artystyczna i znaczenie historyczne sprawiają, że stanowi on element spuścizny kulturowej Polski, jak również ważne zabytki dziedzictwa o znaczeniu ogólnoeuropejskim.

Projekt prowadzony jest we współpracy z władzami samorządowymi Lwowa przez wspólne polsko-ukraińskie zespoły konserwatorskie. W latach 2008-2020 ze środków finansowych Ministerstwa przeprowadzono profesjonalne, kompleksowe prace konserwatorskie przy ponad 150 nagrobkach i grobowcach, m.in.: Augusta Bielowskiego – historyka, dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie Dyrektora, Iwana Franki – ukraińskiego poety i pisarza, działacza społecznego i politycznego, Seweryna Goszczyńskiego – rewolucjonisty, pisarza i poety, Artura Grottgera – malarza, rodziny poety Zbigniewa Herberta Wojciecha Kętrzyńskiego – historyka, dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, Konstantego Juliana Ordona – powstańca listopadowego, Tadeusza Rutowskiego – prezydenta Lwowa, Antona Schimsera – założyciela dynastii lwowskich rzeźbiarzy, Franciszka Smolki – polityka, prezydenta parlamentu Austro-Węgier, arcybiskupa Samuela Stefanowicza, metropolity obrządku ormiańskiego, rodziny Karola Szajnochy – historyka i pisarza, Markijana Szaszkewycza – ukraińskiego poety i pisarza, Gabrieli Zapolskiej – pisarki i publicystki, kwaterze tzw. Żelaznej Kompanii (uczestników Powstania Listopadowego).

Działania Instytutu POLONIKA

Od 2018 r. w opiekę nad polskimi grobami poza granicami kraju włączył się Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA – państwowa instytucja kultury, powołana w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim.

W ciągu niemal trzech latach funkcjonowania Instytut POLONIKA przeprowadził szereg przedsięwzięć na cmentarzach za granicą. Obejmowały one badania, inwentaryzację, działania konserwatorskie oraz projekty wolontariackie. Sumaryczny koszt projektów, związanych z ochroną zabytkowych nekropolii i obiektów sztuki sepulkralnej poza granicami Polski, zrealizowanych przez Instytut POLONIKA w latach 2018-2020, wynosi 3,17 mln PLN. Dodatkowo, w latach 2019-2020, w ramach programu grantowego Instytutu POLONIKA „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat” na działania przeznaczono ponad 960 000 PLN (środki z dotacji celowej MKiDN).

Od 2020 r. Instytut POLONIKA jest instytucją zarządzającą Programem MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”, w ramach którego przeprowadzono 6 projektów konserwatorskich na polskich cmentarzach za granicą (na Ukrainie, Litwie i w Mołdawii) związanych z polskimi grobami za granicą. Ich łączny koszt wyniósł 619 500 PLN.

- Prace konserwatorskie

1. Ukraina

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie (2018-2020)

W 2018 r. Instytut POLONIKA włączył się w prace konserwatorskie prowadzone od 2008 r. na Cmentarzu Łyczakowskim ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na podstawie porozumienia z władzami miejskimi Lwowa. W latach 2018-2020 Instytut przeprowadził konserwację siedmiu nagrobków – koszt ich konserwacji wyniósł przeszło 280 000 PLN. W 2019 r. Instytut rozpoczął także wieloletni projekt renowacji największych kaplic grobowych na Cmentarzu Łyczakowskim. Dotychczasowe działania objęły: kaplicę Krzyżanowskich (koszt w l. 2019-2020 to ponad 1,6 mln PLN), mauzoleum Barczewskich (2020 r., I etap prac – 239 000 PLN) oraz kaplicę Krzeczunowiczów (2020 r., I etap prac – 31 451 PLN).

Cmentarz Bazyliański w Krzemieńcu (2018-2020)

W 2020 r. Instytut rozpoczął kolejny etap prac konserwatorskich na zabytkowym Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu. Projekt porządkowanie cmentarza w 2018 r. został sfinansowany kwotą: 33 500 PLN. Koszt konserwacji ośmiu nagrobków (prace zrealizowane w l. 2018-20), m.in. profesorów Liceum Krzemienieckiego: przyrodnika Wilibalda Bessera i historyka sztuki Józefa Saundersa, wyniósł 268 000 PLN. W latach 2018-20 Instytut zrealizował również projekty konserwatorskie i zabezpieczające na cmentarzach w Jaworowie, Maniewiczach i Zbarażu.

2. Finlandia

W 2018 i 2019 r. Instytut POLONIKA przeprowadził prace konserwatorskie przy nagrobkach Polaków pochowanych na cmentarzu Hietaniemi w Helsinksch (koszt prac wyniósł ponad 70 000 PLN).

3. Francja

W latach 2018-2020 pracami konserwatorskimi na najcenniejszej polskiej nekropolii we Francji – Cmentarzu Les Champeaux w Montmorency – objęto m.in.: nagrobki etnografa Bronisława Piłsudskiego, malarki Olgi Boznańskiej, historyczną stelę nagrobną Adama Mickiewicza i neogotycką kaplicę Jaroszyńskich. Łączny koszt dotychczasowych prac wyniósł 190 000 PLN.

4. Łotwa i Gruzja

Instytut zrealizował także projekty konserwatorskie na Łotwie (rekonstrukcja zniszczonej tablicy grobowej Gustawa Manteuffla w Drycanach) i w Gruzji (cmentarz Saphiczka w Kutaisi).

- Projekty dokumentacyjne

Instytut POLONIKA kontynuuje rozpoczętą w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. pod nadzorem MKiDN rejestrację i dokumentację cmentarzy i zabytków sepulkralnych poza granicami kraju. Inwentaryzacją objęto dotychczas wybrane cmentarze na Ukrainie (w d. powiatach tarnopolskim, jaworowskim, w Złoczowie i Sokalu).

- Program „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”

Wśród projektów dofinansowanych w ramach Programu Instytutu POLONIKA „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”, znalazły się projekty mające na celu poprawę stanu zachowania polskich grobów i nekropolii za granicą. W pierwszej edycji Programu dofinansowanie w kwocie przeszło 440 000 PLN uzyskało 13 projektów na Ukrainie (m.in. prace porządkowe i inwentaryzacyjne na cmentarzach w obwodach wołyńskim i tarnopolskim, na Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz Cmentarzach Bazyliańskim i Polskim w Krzemieńcu; porządkowanie polskich cmentarzy cywilnych i upamiętnień w rejonach sokalskim i żółkiewskim obw. lwowskiego; dokumentacja polskiego cmentarza w Ostrogu).

W 2020 r., pomimo pandemii COVID-19, program „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat” był kontynuowany. Dofinansowanie, w łącznej kwocie ponad 520 000 PLN, uzyskało 14 zadań, m.in. na Ukrainie (prace porządkowe na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu cmentarzach w Zbarażu, Jazłowcu, Potoku Złotym i Buczaczu – w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia; prace inwentaryzacyjne i porządkowe na ormiańskich cmentarzach w Śniatynie i Kutach; remont i porządkowanie zabytkowych cmentarzy w Kołomyi, Starym Siole i Zimnej Wodzie), we Francji (praktyki konserwatorskie na Cmentarzu Les Champeaux w Montmorency), w Zambii (inwentaryzacja i dokumentacja 4 polskich nekropolii w Bwana Mkubwa, Mbala, Livingstone i Chipata), na Białorusi (prace konserwatorskie oraz poszukiwawcze miejsc spoczynku pomordowanych w Puszczy Nalibockiej), w Mołdawii (prace inwentaryzacyjno-porządkowe na polskich cmentarzach w Raszkowie i Jahorliku) i na Litwie (uporządkowanie grobów żołnierzy Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK poległych lub zmarłych na Wileńszczyźnie).

Opieka nad grobami i cmentarzami wojennymi

Groby żołnierzy Wojska Polskiego, polskich zesłańców, uchodźców, cywilnych ofiar wojen rozsiane są niemal na wszystkich kontynentach kuli ziemskiej – znajdują się w pięćdziesięciu trzech krajach poza Polską i są świadectwem polskich losów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat sprawuje opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi Polaków, które znajdują się poza granicami Polski, finansując prace budowlano-remontowe i konserwatorskie. Stałą opieką objęte są Polskie Cmentarze Wojenne: we Włoszech (Monte Cassino, Loreto, Bolonia), w Uzbekistanie (17 cmentarzy), Kazachstanie (4), Kirgistanie (1), Izraelu (2), Iranie (5), Libanie (1), Ukrainie (40 – cmentarzy i miejsc pamięci). Od 2017 r. ze środków MKDNiS zostało wyremontowanych 26 cmentarzy i kwater z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na Litwie, Białorusi oraz Łotwie. Do końca 2020 r. zaplanowano zakończenie prac remontowych na kolejnych 14 cmentarzach.

W 2020 r. już po raz piąty Ministerstwo współfinansuje akcję „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”, w ramach której w dniach 1 i 2 listopada na cmentarzach we Lwowie i okolicach zapłonie kilkadziesiąt tysięcy białych i czerwonych zniczy ku pamięci dawnych mieszkańców Ziemi Lwowskiej i wszystkich, którzy w jej obronie polegli. (PAP)

kom/ liv/ aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2020, 16:28
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ