Newsletter

Nauka i technologie

Eksperci Instytutu Łączności: 5G w mniejszych miejscowościach ułatwi dostęp do nowoczesnych technologii

30.10.2020, 13:42aktualizacja: 30.10.2020, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wideoczat
Wideoczat
Głównym zadaniem 5G jest objęcie swoim zasięgiem nie tylko miast, ale i obszarów wiejskich, co znacząco poprawi dostęp do internetu, a przede wszystkim ułatwi ich mieszkańcom korzystanie z nowoczesnych technologii - powiedzieli na czacie Serwisu Samorządowego PAP eksperci Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego, Rafał Pawlak i Jakub Kwiecień.

Czat został przeprowadzony w ramach kampanii informacyjno-społecznej „5G – Infrastruktura przyszłości”. Partnerem merytorycznym projektu jest Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Eksperci odpowiadali na pytania o znaczenie rozwoju sieci komórkowej i technologii 5G dla mniejszych miejscowości.

„Dobrej jakości sieć jest w obecnych czasach warunkiem koniecznym do tego, żeby w ogóle można było mówić o tym, że pojawi się nowy inwestor, że zacznie się jakiś rozwój i że związku z tym uda się zatrzymać odpływ ludzi z obszarów wiejskich” - ocenił Rafał Pawlak, kierownik Zakładu Badań Systemów i Urządzeń w Instytucie Łączności.

Jakub Kwiecień wskazał, iż priorytetem 5G jest dotarcie do wszystkich obszarów kraju. „5G stawia sobie niejako priorytet, aby dotrzeć na tereny nie tylko miejskie, ale tak naprawdę pokryć swoim zasięgiem wszystkie obszary, w tym obszary wiejskie. Chodzi o to, by dostarczyć użytkownikowi dostęp do internetu z taką jakością, jaką miałby z wykorzystaniem światłowodu. Wiemy, że na obszarach wiejskich często jest to problem i dzięki 5G jest szansa na lepsze możliwości dostarczenia usług mobilnych, czyli dostępu do internetu” - powiedział.

Eksperci, którzy odpowiadali na pytania czytelników Serwisu Samorządowego PAP, zwrócili uwagę, że stacje bazowe dla sieci 5G będą mniejsze od znanych dotychczas masztów telefonii komórkowej, ale pozwolą na obsługę znacznie większej liczby urządzeń.

Pawlak wyjaśnił, że znane nam dziś wysokie maszty telefonii komórkowej powstawały w Polsce ze względu na ograniczenia prawne, które obowiązywały do niedawna i były związane z dopuszczalnymi normami pola elektromagnetycznego w środowisku.

„W tej chwili, po zmianie w Polsce tych wymagań od końca 2019 roku, mamy zharmonizowane wymagania z tymi, które obowiązują od ponad 20 lat w większości krajów Europy i również z tego też powodu będzie można w taki sposób budować stacje bazowe, żeby nie rzucały się w oczy” - powiedział.

Według Jakuba Kwietnia 5G jako technologia, która działa na wyższych częstotliwościach, pozwala na zastosowanie mniejszych anten, niż dotychczas.

„Wynika to z zagadnień fizycznych i z techniki radiowej, gdzie przy urządzeniach pracujących w wyższych częstotliwościach elementy antenowe są po prostu mniejsze, więc możemy je umieścić również w latarniach” - zaznaczył.  

Eksperci wskazali jednocześnie, że 5G na obszarach pozamiejskich otwiera możliwość współpracy z siecią nowej generacji różnego rodzaju czujników i sensorów. Będzie to ogromnym ułatwieniem m.in. dla rozwoju inteligentnego rolnictwa.

„Sieć piątej generacji będzie w stanie obsługiwać dużo czujników o zagęszczeniu nawet do stu na metr kwadratowy” - powiedział Pawlak.

Przypomniał również o znaczeniu 5G dla rozwoju tzw. Internetu Rzeczy. „W tej chwili mówimy o dziesiątkach bilionów urządzeń Internetu Rzeczy, działających aktualnie. Internet Rzeczy to inteligentne budynki, zarządzanie budynkiem w sposób zdalny i myślę, że w tym kierunku właśnie będziemy podążać” - podkreślił przedstawiciel Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego.

Pełny zapis czatu można przeczytać tutaj: https://samorzad.pap.pl/kategoria/telekomunikacja/rafal-pawlak-i-jakub-kwiecien-odpowiadaja-na-pytania-o-5g-w-mniejszych-0

Nagranie z tego spotkania można obejrzeć pod adresem: https://bit.ly/3jLuZN8

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.10.2020, 13:42
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ