Newsletter

CIS: komisje senackie przyjęły projekt uchwały ws. wzmocnienia współpracy ze USA (komunikat)

12.01.2021, 11:39aktualizacja: 12.01.2021, 11:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że na posiedzeniu w dniu 12 stycznia br. połączone komisje Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Ustawodawcza opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek projektu uchwały w sprawie wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, w którym Senat wyraża solidarność z narodem amerykańskim po próbie zamachu na Kapitol w Waszyngtonie 6 stycznia br.

„Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu próby zamachu na procedury demokratyczne kluczowego sojusznika Polski. Potępiamy tych, którzy w niej uczestniczyli i do niej podżegali. Jednocześnie wyrażamy niezachwianą wiarę w siłę amerykańskiej demokracji i instytucji państwa oraz nadzieję, że przekazanie władzy w Stanach Zjednoczonych zostanie dokończone w sposób pokojowy i sprawny, a państwo i naród amerykański wyjdą z tego doświadczenia silniejsze” – czytamy w projekcie.

Senatorowie przypominają podstawę przyjaźni narodów polskiego i amerykańskiego, poczynając od udziału Polaków w amerykańskiej wojnie o niepodległość 250 lat temu, a mianowicie umiłowanie wolności i zasad demokratycznych. Dziękując politykom, urzędnikom, wojskowym i dyplomatom amerykańskim, którzy rozwijali polsko-amerykańskie więzy w ostatnich latach, senatorowie liczą na wzmocnienie tego sojuszu w przyszłości.

„Znamy przyszłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych jako adwokata wolności i demokracji oraz człowieka, który zrobił wiele dla naszych wzajemnych stosunków. Witamy go i nową administrację Stanów Zjednoczonych z nadzieją na wzmocnienie zasad wolności, demokracji i praworządności w świecie Zachodu, silną współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odnowę partnerskich stosunków USA z Unią Europejską, której Polska jest dumnym członkiem” – napisali senatorowie w projektowanej uchwale.

Projekt uchwały wyraża gotowość do intensywniejszej współpracy z nowymi władzami Stanów Zjednoczonych - zwłaszcza z 117. Kongresem USA - dla dobra obu krajów i wspólnoty Zachodu i w oparciu o wspólne wartości i interesy.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Krzysztofa Kwiatkowskiego, projekt uchwały wypełnia „pustkę szybkiej reakcji na wydarzenia na amerykańskim Kapitolu”, wyrażając ubolewanie z ich powodu i solidarność z narodem amerykańskim. Przywołał on bliskie więzi łączące Polskę z USA – m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz w kwestiach polonijnych. Senator Kwiatkowski wyraził opinię, że w relacjach polsko-amerykańskich Polska popełniła błąd, polegając na dobrych relacjach jedynie z prezydentem USA, a nie także z parlamentem.

Senator Jan Maria Jackowski był zdania, że nie należy pracować nad projektem, jako że nie ma w tej sprawie opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według niego, trzeba zachować „roztropność”, ponieważ projekt dotyczy spraw, które się toczą w suwerennym państwie, a co do których nie ma pełnej wiedzy, a śledztwo trwa. Podobnego zdania był senator Jerzy Czerwiński, który przypomniał, że Senat nie ma uprawnień do prowadzenia polityki zagranicznej. Zwrócił uwagę, że senatorowie nie znają wszystkich uwarunkowań wydarzeń w Waszyngtonie. W jego opinii przyjęcie uchwały będzie skutkować tym, że powstanie mniemanie, iż w Polsce są dwa ośrodki polityki zagranicznej – prezydent z rządem oraz Senat.

Przewodniczący Komisji SZiUE Bogdan Klich wyjaśnił interesujące senatorów PiS kwestie zaproszenia przedstawiciela MSZ na posiedzenie, przytaczając przebieg korespondencji z resortem, informującej w końcu, że nikt z ministerstwa nie przyjdzie do Senatu. Senator Marek Borowski nazwał tę korespondencję „bulwersującą” i „kompletnym lekceważeniem” senatorów.

Senator Barbara Zdrojewska podkreśliła, że Senat może zajmować stanowisko w rezolucji, zwłaszcza że skierowana ona jest do Kongresu USA. Senator Magdalena Kochan oświadczyła, że Senat ma obowiązek podjąć współpracę z Kongresem, opierając się na wartościach demokratycznych i trójpodziale władzy. „Chcemy współpracy opartej na wartościach, które dalekie były Trumpowi, a są bliskie Bidenowi” – dodała.

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Marcin Bosacki powiedział, że jest głęboko rozczarowany postawą senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie chcą zaakceptować projektu napisanego w sposób spokojny i niekontrowersyjny. „Mamy prawo, co więcej, obowiązek zabrać głos, także z tego powodu, że obiektem ataku był Kongres, nasz partner” – wyjaśnił. Dodał, że takie wystąpienie jest w interesie narodowym Polski, skoro w USA władzę sprawować będzie nowy prezydent i nowa administracja.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2021, 11:39
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ