Newsletter

Zdrowie i styl życia

Reżyser Życia po raz kolejny porusza ważny problem w swoim filmie

01.02.2021, 11:35aktualizacja: 01.02.2021, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Enees
Fot. Enees
Daniel Rusin (Reżyser Życia) po raz kolejny w przejmujący sposób porusza w swoim filmie bardzo ważny problem zdrowotny. Tym razem taki, który każdego roku dotyczy ponad 80000 Polaków i to w zdecydowanej większości mężczyzn. Zawał serca, bo o nim mowa, jest konsekwencją wielu czynników, wśród których jest m.in. stres, niska aktywność fizyczna, zła dieta, wysoki poziom cholesterolu, glukozy, kwasu moczowego czy nadciśnienie tętnicze. Na wiele z nich mamy wpływ i tylko, albo i aż, profilaktyką jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zawału.

W filmie wystąpili wspaniali aktorzy, m.in. Piotr Adamczyk, Piotr Fronczewski, Kamila Kamińska, Dominika Łakomska, a także Roxana Węgiel czy Lena Kociszewska „Moonlight”.

LINK DO FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=Mjt_EyiZ8-A&t=1221s

Każdego roku ponad 80000 Polaków ma zawał serca. 60% z nich to mężczyźni. Każdego dnia z powodu chorób układu krążenia umiera ponad 450 osób. [1]

Wszystko w dzisiejszych czasach dzieje się szybko, a presja - ze strony najbliższych, ale i otoczenia, aby być idealnym - towarzyszy wielu Polakom. Duża ilość obowiązków i zobowiązań, stres związany z pracą czy sytuacją rodzinną nie pomaga w dbaniu o swoje zdrowie. Wiele osób zapomina, że aby móc pomagać innym, być dla nich wsparciem - najpierw powinni zadbać o siebie. Często nie zauważają subtelnych sygnałów, które wysyła im organizm, które np. powinny ich skierować do lekarza. Profilaktyka, również w postaci badań, jest obcym dla nich tematem. Lekarze często słyszą, że „szkoda na nie tracić czasu, bo przecież ich pacjenci są jeszcze młodzi”. To bardzo zgubne podejście. Bo do szpitali trafiają coraz młodsi pacjenci z zawałem serca. Tymczasem w wielu przypadkach profilaktyka mogłaby ustrzec przed tymi najpoważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego przynajmniej raz w roku każdy powinien wykonać pakiet podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, czy oznaczenie poziomu cholesterolu, a także poziomu kwasu moczowego. O tym ostatnim wskaźniku często zapominamy, a warto pamiętać, ponieważ im wyższe jest stężenie kwasu moczowego, tym wyższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, a to już prosta droga do zawału, czy udaru.

Choć tytuł filmu brzmi „TEN FILM JEST DLA MĘŻCZYZN”, to prawda jest taka, że ten film powinien obejrzeć każdy, niezależnie od płci czy wieku.

[1] Ref.: https://pulsmedycyny.pl/leczenie-nadcisnienia-jest-szczegolnie-wazne-w-czasie-pandemii-1001984

Ref. Raport „Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce”, Warszawa, Zabrze, Gdańsk 2014; http://szpitale-polskie.pl/SPSA/zawaly-serca-w-polsce-raport/

Źródło informacji: Enees

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.02.2021, 11:35
Źródło informacji Enees
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii