Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z wybudowanych już sieci kanalizacji sanitarnej, w ramach rozszerzenia projektu, mogą korzystać mieszkańcy ulic: Nowakowskiego, Zawady-Lodowej-Chmielowej, Honorowych Krwiodawców, Zyndram-Kościałkowskiego, Kryształowej, Płockiej i Przytorowej. Łączna długość wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej w tych ulicach wynosi ponad 3 km. Pod koniec listopada 2020 roku „Wodociągi Białostockie” Sp. z o.o. podpisały z P.P.U. „DRABENT” Maria Drabent i Jacek Drabent, Spółka Jawna z Białegostoku cztery umowy na realizację sieci kanalizacji sanitarnej, w ramach rozszerzonego zakresu projektu, w ulicach: Kiemliczów (Kontrakt 22), Wasilkowskiej (Kontrakt 23), Zwierzynieckiej (Kontrakt 24) i Polnej (Kontrakt 26). Sieć kanalizacji sanitarnej w ramach rozszerzonego projektu zostanie wybudowana również w ulicy Rzędziana (Kontrakt 25). Wykonawca - Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych i Robót Ziemnych „WODREX” z Białegostoku - na początku grudnia ubiegłego roku rozpoczął roboty w tej ulicy. Jednak już w styczniu br. z uwagi na niskie temperatury i obfite opady śniegu prace zostały wstrzymane. Wznowienie robót nastąpi po poprawie warunków pogodowych. Dodatkowo w ulicach: Kiemliczów, Zwierzynieckiej, Polnej, Rzędziana ze środków własnych Wodociągów Białostockich realizowana będzie sieć wodociągowa. Zakończenie wszystkich prac w tych ulicach planuje się w październiku 2021 r. W efekcie jeszcze więcej mieszkańców może korzystać z wygód związanych z bezpośrednim odprowadzaniem ścieków do systemu kanalizacyjnego i dalej, do białostockiej oczyszczalni ścieków.
Rok 2021 jest ostatnim rokiem realizacji dwóch największych kontraktów, wykonywanych w ramach projektu: „Hermetyzacja i dezodoryzacja obiektów oczyszczalni ścieków (Kontrakt 3)” oraz „Modernizacja stawów na terenie SUW w Wasilkowie (Kontrakt 6”). Hermetyzacja polega na budowie specjalnych przykryć obiektów oczyszczalni, zaś dezodoryzacja - na montażu zaawansowanych technicznie instalacji, efektywnie oczyszczających zgromadzone w obiektach powietrze (ograniczając powstające odory o około 95 procent). Pomimo utrudnień spowodowanych pandemią koronowirusa i wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych zmodernizowane, pierwsze obiekty, po ich zhermetyzowaniu i zainstalowaniu instalacji do dezodoryzacji, przygotowywane są do rozruchu i ruchu próbnego. Ruch próbny ma na celu uzyskanie zakładanych parametrów technicznych i technologicznych oraz osiągnięcie stabilnych efektów hermetyzacji obiektów i oczyszczania powietrza oraz wymaganej redukcji odorów.
W listopadzie 2020 roku, w ramach drugiego z wymienionych zadań, zakończono modernizację jednego ciągu stawów infiltracyjnych na terenie SUW w Wasilkowie. Woda powierzchniowa z tego ciągu stawów już jest pobierana i poddawana uzdatnianiu w celu zapewnienia ciągłości dostawy wody dla mieszkańców Białegostoku i Gminy Wasilków. Zakończenie robót na pierwszym ciągu stawów umożliwiło rozpoczęcie prac modernizacyjnych na drugim ciągu stawów infiltracyjnych. Obecnie z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne wstrzymano realizację tego zadania. Po ustaniu ujemnych temperatur prace zostaną wznowione.
Łączna wartość robót zrealizowanych do końca 2020 r. w ramach projektu wyniosła 107 mln (netto). Unia Europejska dotychczas dofinansowała projekt kwotą ponad 75 mln zł. Więcej informacji na temat postępu prac w ramach projektu można uzyskać na stronie http://projekt-wodociagibialystok.pl/.
Nazwa beneficjenta: „Wodociągi Białostockie” Sp. z o.o.
Tytuł projektu: „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”
Całkowita wartość projektu: 170 673 563,37 PLN netto
Dofinansowanie z UE: 108 699 239,31 PLN
Źródło dofinansowania: Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.
Źródło informacji: „Wodociągi Białostockie” Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.02.2021, 08:30 |
Źródło informacji | „Wodociągi Białostockie” Sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu