Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPIT: Przenosimy proces budowlany do sieci - wnioski można składać w serwisie e-budownictwo (komunikat)

01.03.2021, 15:13aktualizacja: 01.03.2021, 15:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:

13 formularzy, m.in. wniosek o pozwolenie na rozbiórkę i zgłoszenie robót budowlanych można już złożyć elektronicznie w serwisie e-budownictwo. To pierwszy etap cyfryzacji procesu budowlanego przygotowanego przez MRPiT. W lipcu 2021 r. rozpocznie się etap II - będzie można m.in. wnioskować online o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Serwis e-budownictwo to rozwiązanie dla tych obywateli, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z biura czy domu.

Jednym z moich najważniejszych celów jako wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii jest maksymalne przyspieszenie, ułatwienie i uproszczenie wszelkich biurokratycznych procedur dotyczących codziennego życia obywateli i działalności przedsiębiorców - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Podkreślił, że jedną z dróg prowadzących do tego celu jest właśnie cyfryzacja. Oczywiście pandemia i lockdown wymuszają jej przyspieszenie i pogłębienie. Siłą rzeczy pękają mentalne bariery oparte przede wszystkim na rutynie czy naturalnym dla człowieka lęku przed zmianą. Dzisiaj cyfryzacja zarówno w sektorze prywatnym, jak też administracji, nie może być już postrzegana jako innowacja. Staje się po prostu standardem. I mnie jako ministra odpowiedzialnego za gospodarkę i technologię bardzo to cieszy – podkreślił J. Gowin.

Nigdy wcześniej nie było w Polsce tylu wdrożeń publicznych usług cyfrowych w tak krótkim czasie. Z punktu widzenia mojego resortu wymienię tylko trzy ważne przedsięwzięcia on-line, które szybko i skutecznie zadziałały na wielką skalę: kolejne branżowe tarcze antykryzysowe; tarcze finansowe PFR; bon turystyczny dostępny dla milionów polskich rodzin wyłącznie online. Na tym jednak nie koniec: szeroko rozumiana cyfryzacja gospodarki stanowi kluczowy element Krajowego Programu Odbudowy. Także w moim sztandarowym projekcie – czyli nowej Polityce Przemysłowej Polski – cyfryzacja jest jedną z najważniejszych osi rozwojowych. To cyfryzacja ma usprawnić i unowocześnić działalność przemysłową – począwszy od projektowania produktów aż po zmianę strategii i modeli biznesowych – zwrócił uwagę wicepremier.

Nie muszę nikogo przekonywać, jak ogromne znaczenie zarówno dla obywateli, jak i gospodarki ma sektor budowlany. Dlatego też cyfryzacja na tym polu należy do naszych ministerialnych priorytetów. Udostępniamy przedsiębiorcom cyfrowe usługi związane z procesem budowlanym. Oddajemy w Państwa ręce serwis e-budownictwo. Oczywiście liczymy na komentarze i opinie, które pomogą rozwijać serwis. Bo cyfryzacja to proces ciągły – oparty na nieustannym korygowaniu i doskonaleniu narzędzi. Mówiąc krótko i wprost: zapraszam wszystkich do korzystania i udoskonalania serwisu e-budownictwo – podkreślił J. Gowin.

W Polsce od lat wszystkie sprawy urzędowe związane budownictwem wymagały dokumentacji papierowej. Postanowiliśmy to zmienić poprzez cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego. To kolejny krok w – priorytetowym dla MRPIT i KPRM – programie cyfryzacji polskiej gospodarki; ma on umożliwić obywatelom załatwianie przez internet spraw związanych z prawem budowlanym– mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Z uwagi na konieczność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 cyfryzacja procesu budowlanego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Umożliwi to bowiem w wielu sprawach kontakt obywatela z organem administracji architektoniczno-budowlanej i organem nadzoru budowlanego bez konieczności wychodzenia z domu – dodała A. Kornecka.

Serwis e-budownictwo

Formularze wniosków, zgłoszeń i oświadczeń są dostępne w serwisie e-budownictwo pod adresem e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Serwis umożliwia obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. W praktyce oznacza to uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

To do obywatela będzie należał wybór czy chce złożyć dany wniosek w sposób elektroniczny czy woli zostać przy tradycyjnym składaniu formularzy.

Możliwość składania wniosków elektronicznie wprowadzamy etapami. W pierwszej fazie, czyli od lutego 2021, można złożyć 13 formularzy, m.in. wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, czy zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Dodatkowe formularze objęte nowelizacją prawa budowlanego będzie można złożyć w sposób elektroniczny od lipca 2021 r.

Program pilotażowy

Wspólnie z 17 starostwami został przeprowadzony program pilotażowy.

W przeprowadzonych badaniach ankietowych prawie 90 procent badanych wskazało, że praca ze scyfryzowanymi wnioskami ułatwi im pracę, a ponad 90 procent twierdzi, że serwis e-budownictwo będzie przydatny w codziennych obowiązkach zawodowych – podkreśliła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

Jakie wnioski można złożyć od lutego, a jakie od lipca?

Od lutego 2021 r. można:

1) złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,

2) zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego),

3) zgłosić rozbiórkę,

4) złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,

5) złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,

6) złożyć wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,

7) zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,

8) złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,

9) zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

10) złożyć wniosek o wydanie decyzji o wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków kierownika budowy, o których mowa w art. 45a ust. 1 Prawa budowlanego,

11) złożyć wniosek o legalizację,

12) złożyć wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,

13) złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Od 1 lipca 2021 r. będzie można:

1) złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,

2) złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,

3) złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,

4) złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,

5) złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,

6) złożyć wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,

7) zawiadomić o zakończeniu budowy,

8) złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2021, 15:13
Źródło informacji mrpit
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ