Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Komisarz wzięła udział w czwartkowej debacie na temat sytuacji epidemicznej z samorządowcami, którzy zasiadają w Europejskim Komitecie Regionów, unijnym organie doradczym.
"Nasza kampania nie ponosi klęski (…) Do dzisiejszego dnia podano 53 mln dawek szczepionki, dostarczono 70 mln – podkreślała Kyriakides. - Dostrzegamy wyzwania w zakresie produkcji i dostaw, być może przeszacowano zdolności przemysłu, jeśli chodzi o produkcję, ale nie zapominajmy, że codziennie wszędzie w Europie szczepi się coraz więcej osób i podejmujemy zdecydowane kroki, aby zwiększyć produkcję, dostawy i szczepienia w Unii" - dodała.
Komisarz zauważyła, że w państwach członkowskich odsetek zaszczepionych obywateli wynosi od 5 proc. 27,5 proc., podkreślając, że konieczny jest tutaj szybki wzrost z uwagi na pojawiające się bardziej zaraźliwe mutacje wirusa.
"Państwa członkowskie muszą wykorzystać wszystkie swoje zasoby, te mutacje są powodem do obaw, musimy działać szybko i efektywnie; musimy wykrywać te nowe mutacje. Komisja Europejska pracuje tutaj bezustannie" – zaznaczyła.
Zdaniem komisarz, kluczowe w działaniu UE są: bezpieczeństwo, równy dostęp i bliska współpraca między wszystkimi państwami członkowskimi.
"Dla mnie zawsze było jasne, by poradzić sobie z pandemią, by być silniejszymi, musimy działać wspólnie, solidarność europejska jest zawarta w naszej strategii szczepień. Mamy wspólne portfolio 2 mld 600 mln szczepionek dla Europejczyków i państw trzecich (…) Przed nami jeszcze długa droga, ale chcemy osiągnąć nasz cel, czyli zabezpieczenie wszystkich obywateli przed tą chorobą" – zaznaczyła.
Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas zauważył, że na solidarności europejskiej zaczynają się pojawiać rysy, ale jego zdaniem, gdyby nie Unia Europejska w Europie doszłoby do wojny szczepionkowej. Szef KR przekonywał, że konieczne jest bezpieczne otwarcie Europy do lata, aby uniknąć wybuchu frustracji.
"Musimy uniknąć nienaprawialnych szkód w naszych gospodarkach, musimy przyspieszyć kampanie szczepień. Przyznajmy, popełniono poważne błędy. Rządy krajowe i Unia muszą działać lepiej i szybciej. (…) Ludzie chcą móc w końcu przytulic swoich bliskich, podróżować i wrócić do pracy, chcą powrotu do normalności" – zaznaczył.
Komisja Europejska od kilku tygodni jest pod presją z powodu opóźnień w dostawach szczepionek do UE, a w efekcie wolnego tempa szczepień. Unia w tej kwestii pozostaje w tyle za Izraelem, Wielką Brytanią czy USA. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę, że UE może zdecydować o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie szczepionek do krajów spoza Unii. (PAP)
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.03.2021, 14:45 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |