Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Budżet Unii zasilą nowe źródła dochodów, takie jak opłata od tworzyw sztucznych. Te dodatkowe dochody pomogą spłacić dług zaciągnięty w wyniku funkcjonowania funduszu odbudowy. Państwa członkowskie, jak wskazuje europarlament, muszą jak najszybciej ratyfikować decyzję Rady o zasobach własnych.
W czwartek, europosłowie przyjęli jedno rozporządzenie wykonawcze i dwa rozporządzenia operacyjne. Dotyczą one metod pobierania i udostępniania określonych zasobów własnych stanowiących dochody budżetu UE. Te trzy akty prawne funkcjonują w połączeniu z decyzją w sprawie zasobów własnych, zatwierdzoną we wrześniu przez Parlament, a przez Radę – w grudniu 2020 r. Państwa członkowskie są obecnie w trakcie procesu ratyfikacji tej decyzji, przy czym do 18 marca uczyniło to 13 z 27 krajów UE.
Przyjęte rozporządzenia zawierają przepisy dotyczące obliczania i upraszczania dochodów UE, zarządzania przepływami pieniężnymi oraz prawa do monitorowania i kontroli. Przepisy te są niezbędne, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie zreformowanego systemu dochodów budżetu UE.
Po ratyfikacji przez państwa członkowskie decyzji w sprawie zasobów własnych przyjęty przez PE pakiet będzie stosowany z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Wprowadzi on nową opłatę od tworzyw sztucznych. To pierwszy z kilku rodzajów nowych źródeł dochodów, które będą stopniowo wprowadzane do 2026 r. Decyzja w sprawie zasobów własnych umożliwi UE zaciągnięcie pożyczki w wysokości 750 mld euro na realizację planu odbudowy „Next Generation EU”.
Jak zaznaczył portugalski europoseł Jose Manuel Fernandes, "Parlament Europejski po raz kolejny to nadaje ton". "Zatwierdzając ten pakiet, gwarantujemy że unijny system zasobów własnych przyczyni się do stworzenia planu odbudowy >>Next Generation EU<<, jak tylko państwa członkowskie ratyfikują decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzisiejsze głosowanie jest przypomnieniem, że na rzecz odbudowy musimy działać szybko i zdecydowanie" - podkreślił.
Francuski eurodeputowany Valerie Hayer przypomniał, że porozumienie z grudnia dotyczące spłat pożyczek zobowiązuje Komisję Europejską do zaproponowania w czerwcu tego roku unijnego podatku cyfrowego, niezależnie od tego, co wydarzy się na szczeblu OECD.
"Wzywamy teraz wszystkie państwa członkowskie do jak najszybszej ratyfikacji decyzji Rady. Nie możemy sobie pozwolić na żadne opóźnienia" - zaznaczył Hayer.
Podczas rozmów nad długoterminowym budżetem UE na lata 2021–2027 (zwanym także wieloletnimi ramami finansowymi) europosłowie wynegocjowali wiążący sposób wprowadzania nowych źródeł dochodów UE. Ustalono trzy etapy tego procesu.
Pierwszy etap (2021 r.) obejmuje wprowadzenie opłaty od tworzyw sztucznych, a następnie, do czerwca – przedstawienie nowych wniosków ustawodawczych dotyczących mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, podatku cyfrowego i systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Drugi etap (2022 i 2023 r.) przewiduje, że Rada zakończy dyskusje nad tymi nowymi źródłami dochodów najpóźniej do 1 lipca 2022 r., dzięki czemu będzie można je wprowadzić przed 1 stycznia 2023 r.
Natomiast w ramach trzeciego etapu (2024–2026) do czerwca 2024 r. Komisja Europejska przedstawi wniosek w sprawie dodatkowych nowych zasobów własnych, które mogłyby obejmować podatek od transakcji finansowych i wkład finansowy sektora przedsiębiorstw lub nową wspólną podstawę opodatkowania osób prawnych. Zgodnie z założeniami, Rada zakończy dyskusje nad tymi nowymi źródłami dochodów UE najpóźniej do 1 lipca 2025 r., dzięki czemu będzie można je wprowadzić przed 1 stycznia 2026 r.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.03.2021, 12:43 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu