Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zdaniem ekspertów, cytowanych przez Prawo.pl, wprowadzając politykę prorodzinną w firmie należy przede wszystkim zadbać o komunikację z pracownikami, którym trzeba wytłumaczyć, dlaczego wprowadza się konkretne rozwiązania.
„Bo co prawda prawo pozwala pracodawcy na różnicowanie sytuacji pracowników będących rodzicami, ale brak zrozumienia dla decyzji pracodawcy może skutecznie zepsuć atmosferę w pracy, a nawet doprowadzić do rozpadu zgranego wcześniej zespołu” – mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski.
Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji. Jednak zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność.
„W wielu firmach pracodawcy decydują się wprowadzić benefity dla rodziców, bo wiedzą, że są one przedmiotem gry konkurencyjnej na rynku pracy. Zezwalają więc np. na indywidualny rozkład czasu pracy albo na prywatne wyjścia z pracy w pierwszej kolejności rodziców dzieci do określonego wieku, przyjętego w firmie” – wylicza dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska. Jak podkreśla, to są działania zgodne z prawem, jednak trzeba je tłumaczyć, by pomimo zgodności takich działań z prawem pracownicy bezdzietni nie poczuli się gorzej traktowani.
Według mec. Magdaleny Januszewskiej błędem jest ograniczanie dyskusji o polityce prorodzinnej do opieki nad małymi dziećmi.
„Powinna ona dotyczyć również opieki nad starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny. Problemy na tym tle będą narastać z uwagi na starzejące się społeczeństwo” - mówi ekspertka cytowana przez Prawo.pl
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/na-jakie-benefity-moga-liczyc-rodzice-dzieci-i-czy-polityka-prorodzinna-powinna-dotyczyc-tylko-opieki-nad-dziecmi,507486.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.04.2021, 11:14 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |