Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kto powinien się zbadać?
Każdy. Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku np. skaleczenia, kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej. Do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, manicurzystki, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż [3]. Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (wskazuje ona na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia, otrzymywały przed rokiem 1992 przetoczenia krwi lub jej preparaty, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.
HCV można wyleczyć
W Polsce ok. 150 tys [4] osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% [5] nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna.
„Mając skuteczne leki, mamy szansę na drugie życie - bez strachu o siebie i najbliższych. Priorytetem każdego z nas powinno być wykonanie badania pod kątem obecności wirusa HCV. Jedynie takie odpowiedzialne postawy dają realną szansę na odnalezienie i wyleczenie chorych, a w finale wyeliminowanie HCV ze społeczeństwa” - podkreśla Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 -12 tygodni.
Wykonaj darmowe badanie
Aby móc się wyleczyć najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV! Można to sprawdzić wykonując pierwszy krok, czyli badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria w godzinach jego otwarcia.
„Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce” – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego ALAB Laboratoria.
W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521 [6]. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 20:00.
Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z zaktualizowanym wykazem wszystkich placówek znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.
[1] Flisiak R, i in. Pol Arch Intern Med. 2020; 130 (2): 163-172 doi:10.20452/pamw.15181
[2] www.old.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_12B str. 3.
[3] www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf
[4] Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.
[5] Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.
[6] Opłata za połączenie według stawki operatora
Źródło informacji: Flywheel PR
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.04.2021, 11:17 |
Źródło informacji | Flywheel PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom