Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiT: 10 mln zł rocznie na wsparcie rozwoju branży rzemieślniczej w Polsce (komunikat)

19.05.2021, 15:00aktualizacja: 19.05.2021, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:

Rada Ministrów przyjęła program wspierający rozwój branży rzemieślniczej, a także wzmacniający funkcjonowanie i organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w Polsce. Polski Inkubator Rzemiosła został opracowany w MRPiT.

- Program „Polski Inkubator Rzemiosła”, który został przygotowany w naszym resorcie, wzmocni infrastrukturę usług rzemieślniczych w kraju na najbliższą dekadę. Przyczyni się również do promocji i rozwoju kształcenia dualnego w formule mistrz-uczeń. Program stanowi także kamień milowy na drodze ku nowej ustawie o rzemiośle na miarę wyzwań XXI, na którą już od ćwierć wieku czeka, licząca ponad 300 tys. firm, branża rzemieślnicza – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Program wspierający rozwój rzemiosła

Roczny budżet programu „Polski Inkubator Rzemiosła”, który zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach, wynosi 10 mln zł, a jego działanie zaplanowano na lata 2021-2030. Do jego głównych celów należą:

- wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych

- rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle

Kto może aplikować

W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony przez Narodowy Instytut Wolności, który jest operatorem programu, organizacje rzemieślnicze skupione w Związku Rzemiosła Polskiego, a także Izby Rzemieślnicze i Cechy Rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje m.in. na:

- doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny

- zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych

- organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych

- organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych

- specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła)

- organizację festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych

- doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła

- konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.

Wnioski do konkursu będzie można składać już w czerwcu br. do Narodowego Instytutu Wolności.

Branża rzemieślnicza w Polsce

Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, w tym 99,9 proc. stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych. Kolejne 300 tys. z rzemiosła wywodzi swój rodowód.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2021, 15:00
Źródło informacji MRPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ