Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W tym roku organizowana jest już VI edycja konkursu. Nagrodę w postaci 100 tys. zł zwycięskie uzdrowisko może przeznaczyć wyłącznie na realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.
„Już szósty rok z rzędu konsekwentnie przyznajemy nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia. - Na przestrzeni sześciu lat obserwujemy niezwykle pozytywny wpływ konkursu na rozwój polskich uzdrowisk. W ramach EKO HESTII SPA podjęto inicjatywy, na których wzorować się mogą również inne branże. Zmieniła się również nasza świadomość - dziś praktycznie każde uzdrowisko priorytetowo traktuje kwestie ekologii” - podkreśla.
Fundatorem nagród w konkursie jest Grupa ERGO Hestia z siedzibą w Sopocie. Partnerem konkursu jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.
„To doskonały pomysł na przedstawianie i nagradzanie co roku najciekawszych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska oraz nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. Bo to właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami takich nowatorskich działań” – mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP, burmistrz Muszyny.
EKO HESTIA SPA to jedyny w naszym kraju konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk. Ocenia się w nim i nagradza kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności.
Rozstrzygnięcie VI edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2021 roku. Organizatorzy planują też z tej okazji wydanie specjalnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.
W pięciu poprzednich edycjach konkursu uczestniczyło łącznie 27 polskich uzdrowisk. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów (woj. łódzkie), w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie), w roku 2018 – Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie), kolejnym zwycięzcą został Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie). Rok temu nagrodzono Latoszyn-Zdrój (gmina Dębica, woj. podkarpackie) – najmłodsze polskie uzdrowisko, całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej i reaktywowane po 75 latach. W tym roku – z powodu pandemii – wydłużono czas zgłoszeń do końca czerwca.
Zwycięzcę wybiorą eksperci wchodzący w skład komisji konkursowej, w tym prof. Bogusław Sawicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), prof. Alicja Kicińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), dr Karolina Smętkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie) oraz przedstawiciele organizatorów konkursu: kierownik biura SGU RP Iwona Drozd oraz Wojciech Fułek - wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk.
Więcej informacji o konkursie, wzory wniosków aplikacyjnych, skład komisji konkursowej można znaleźć na stronie www.sgurp.pl.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.05.2021, 14:10 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni PAP
Polacy chcą wspierać materialnie, jak i poprzez poświęcanie czasu wolnego przede wszystkim swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, a w nieco mniejszym stopniu uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy umiarkowanie prospołeczni - powiedziała PAP psycholożka dr Iwona Nowakowska.- 21.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Hillstone Networks świętuje sukcesy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i przewiduje innowacyjną przyszłość na rok 2025
- 20.12.2024, 09:21
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire