Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Certyfikat będzie wydawany przez władze krajowe, na przykład szpitale, centra testowe, organy opieki zdrowotnej, itp.
Informacje będą zawarte w kodzie QR, który może być w przedstawiony formie cyfrowej (na przykład na smartfonie lub tablecie) lub wydrukowany i zeskanowany podczas podróży.
Certyfikat powinien być dostępny od 1 lipca i będzie bezpłatny.
Ten system będzie obowiązywał 12 miesięcy i będzie obejmował wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię i Lichtenstein.
Nie trzeba mieć certyfikatu, aby podróżować, ale posiadanie go powinno ułatwić podróżowanie, np. oznaczać, że nie należy poddawać się kwarantannie.
Jeśli jednak w danym państwie członkowskim UE zajdą wyjątkowe okoliczności (np. nagłe pojawienie się i rozprzestrzenianie nowego wariantu), może być konieczne wprowadzenie nowych ograniczeń: zostaną one ogłoszone na portalu „Re-Open EU”.
W ramach certyfikatu uznawane będą cztery szczepionki: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Janssen.
Testy uznawane przez certyfikat obejmują testy wykonywane metodą NAAT (z wykorzystaniem amplifikacji kwasów nukleinowych), takie jak testy RT-PCR i szybkie testy antygenowe.
Testy na obecność przeciwciał nie są uznawane, chociaż może się to zmienić po uruchomieniu systemu.
Certyfikat testu ma przedstawiać wynik, rodzaj i datę testu NAAT lub szybkiego testu antygenowego. Certyfikat wyzdrowienia będzie potwierdzał wyzdrowienie po zakażeniu SARS-CoV-2 po pozytywnym wyniku testu NAAT.
Testy mają być również bardziej przystępne cenowo. Komisja Europejska zmobilizuje co najmniej 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na zakup testów na Covid potrzebnych do uzyskania certyfikatu testu.
Aplikacja unijnego certyfikatu cyfrowego Covid będzie zgodna z unijnymi przepisami RODO i ma zawierać jedynie dane „ściśle niezbędne” do zapewnienia bezpiecznej podróży. Dane osobowe zawarte w certyfikatach będą przetwarzane przez właściwe organy kraju docelowego, tranzytowego lub przewoźników osób, ale ma się to odbywać tylko w celu potwierdzenia i weryfikacji statusu szczepienia, testów lub wyzdrowienia posiadacza.
Unijne regulacje zakładają, że informacje będą zachowywane tylko na czas podróży i nie będą przechowywane, gdy system przestanie działać.
Parlament Europejski zagłosuje nad wnioskiem podczas sesji plenarnej 7-10 czerwca.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.05.2021, 11:23 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ