Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje:
„Dekada Działania - Trwałe ożywienie gospodarcze - Najważniejsze wyzwania na drodze do realizacji Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju” to temat przewodni wideokonferencji w formacie V4+, w której wraz z partnerami z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.
Resort rozwoju, pracy i technologii, który jest w Polsce krajowym koordynatorem wdrażania Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, zaprosił do udziału w tegorocznym Forum ministrów odpowiedzialnych za kwestie gospodarcze z krajów V4 (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz gościnnie - Rumunii i Bułgarii. Zaproszeni zostali także przedstawicieli środowiska interesariuszy z krajów V4+ zainteresowanych tematyką zrównoważonego rozwoju.
– Chcemy, aby dzisiejsze spotkanie było czytelnym sygnałem wzmocnienia naszych ambicji w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Sygnałem autentycznego zaangażowania różnych środowisk: od rządów, przez społeczności lokalne i regionalne, po biznes i organizacje życia społecznego – mówił wicepremier Jarosław Gowin w przemówieniu otwierającym wydarzenie.
Spotkanie stanowiło przestrzeń wymiany myśli i dzielenia się dobrymi praktykami w zakresie realizacji Agendy 2030 i SDGs w naszym regionie oraz zachętę dla podmiotów prywatnych i społeczeństwa obywatelskiego do upowszechniania wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju oraz podejmowania zrównoważonych inicjatyw w ramach partnerstw publiczno-prywatnych. Wpisywało się
także w priorytety polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
– Priorytety polskiej prezydencji w V4 są blisko związane ze zrównoważonym rozwojem i jego wspieraniem. Obejmują bowiem kwestie cyfryzacji, innowacje, nowe technologie, a szerzej: politykę przemysłową, infrastrukturę, ale również ostatnio coraz mocniej doceniane przez wszystkich zdrowie i szeroko pojętą politykę społeczną – zaznaczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, podkreślając także istotną rolę zmian na rynku pracy i kwestii dotyczących klimatu.
Wicepremier Jarosław Gowin wskazał, że pomimo kryzysu wywołanego pandemią w ciągu ostatniego roku pojawiły się również pozytywne sygnały.
– Nasze społeczeństwa wykazały się odpornością i solidarnością. Rządy były w stanie podjąć zdecydowane działania, a przedsiębiorstwa postawiły na cyfrową transformację. Obserwowaliśmy wyjątkową współpracę międzynarodową w celu opracowania ratujących życie szczepionek – mówił.
W swoim wystąpieniu szef MRPiT podkreślał, że kompleksowa i skuteczna reakcja na pandemię nadal pozostaje naszym priorytetem, a pełne wdrożenie Agendy 2030 ma kluczowe znaczenie dla trwałej odbudowy po kryzysie. W Polsce temu celowi będzie służyć Polski Ład – wielka reforma społeczno-gospodarcza, obejmująca wiele obszarów.
– W Polskim Ładzie znajduje się szereg inicjatyw wypracowanych w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, takich jak nowa Polityka Przemysłowa Polski i polityka eksportowa, Tarcza Prawna i ustawa o fundacji rodzinnej, reforma planowania przestrzennego i instytucji rynku pracy, praca zdalna i cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.
Podczas dyskusji panelowej poruszono tematy wpływu pandemii na wzrost gospodarczy i jego strukturę, reorientację polityk publicznych i stopień realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wicepremier Jarosław Gowin zauważył, że kryzys zwrócił uwagę na potrzebę skoordynowanych działań w zakresie bezpieczeństwa społecznego i ochrony zdrowia ludzi, ale także wsparcia finansowego dla grup szczególnie wrażliwych, a równocześnie pokazał skalę potrzeb w sferze gospodarczej.
– Kroki podjęte przez polski rząd były szybkie i zdecydowane, zarówno w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak i ograniczania skutków pandemii w sferze ekonomicznej oraz społecznej – przypomniał Jarosław Gowin. – Przyjęto kompleksowy pakiet rozwiązań , którego celem było utrzymanie miejsc pracy i płynności sektora prywatnego. W konsekwencji z Tarczy Antykryzysowej do polskich firm trafiło już ponad 216 mld zł. Wsparciem objęliśmy już 7,5 mln miejsc pracy – dodał i zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3,1 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród krajów Unii Europejskiej.
– Według najnowszych prognoz PKB Polski w 2021 r. ma rosnąć w tempie nawet powyżej 4,5 proc. – zakończył wicepremier Gowin.
W trakcie Forum ministrowie ds. gospodarczych, przedstawiciele organizacji, pracodawców oraz regionów z krajów V4+ dyskutowali m.in. nad wpływem pandemii Covid-19 na postępy regionu we wdrażaniu Agendy 2030, a także próbowali zidentyfikować najważniejsze wyzwania w kontekście odbudowy po koronakryzysie i realizacji SDGs, m.in. w obszarze zielonej i cyfrowej transformacji oraz zrównoważonego finansowania. Rozmawiano również o roli zainteresowanych stron – partnerów, organizacji i biznesu – w procesie odbudowy oraz kształtowania procesów rozwojowych zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.
***
Agenda 2030 – cele i zadania
Dokument Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju (ang. Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development) został przyjęty przez 193 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 roku w Nowym Jorku.
Agenda 2030 to uniwersalny plan rozwoju dla świata, definiujący model zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Koncentruje się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnej realizacji celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.
Zmiany transformacyjne Agendy 2030 ujęto w zasadzie 5P (People, Planet, Prosperity, Peace, Partnership):
• Ludzie (People) - możliwość korzystania z powszechnych praw człowieka i osiągnięć gospodarczych przez wszystkich ludzi; równy dostęp do zasobów ekonomicznych, naturalnych, podstawowych usług, ziemi, technologii i finansów,
• Planeta (Planet) - zbudowanie modelu rozwoju sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu i większemu włączeniu społecznemu; racjonalne wykorzystywanie zasobów środowiska naturalnego dla osiągnięcia lepszej jakości życia oraz rozwiązywanie problemu ubóstwa,
• Dobrobyt (Prosperity) - tworzenie miejsc pracy i zapewnienie inkluzywnego rozwoju; wykorzystanie nowych technologii i potencjału biznesu dla zapewnienia dostępu do dobrej edukacji, opieki zdrowotnej, czystej wody, elektryczności, transportu, telekomunikacji, ułatwianie podejmowania działalności gospodarczej, inwestowania, wymiany handlowej; praca na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.
• Pokój (Peace) - budowanie skutecznych, sprawiedliwych, otwartych i odpowiedzialnych instytucji gwarantujących wzmocnienie roli prawa, włączenie społeczne i współdecydowanie; wzmocnienie roli i odpowiedzialności instytucji wspierających rządy prawa, prawo własności, wolność słowa i mediów, wolność polityczną, dostęp do sprawiedliwości, niedyskryminowanie kogokolwiek,
• Partnerstwo (Partnership) - globalne partnerstwo polegające na solidarności, współpracy, odpowiedzialności i przejrzystości podejmowanych działań; dotyczy to partnerstwa pomiędzy rządami, administracją lokalną, regionalną, środowiskami naukowymi, biznesem i wszystkimi zainteresowanymi stronami i grupami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ maja/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.06.2021, 17:07 |
Źródło informacji | MRPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |