Newsletter

Nauka i technologie

Europosłowie: SI w rolnictwie pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe i osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju

16.06.2021, 10:47aktualizacja: 16.06.2021, 10:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych – to jeden z wniosków z debaty w PE przeprowadzonej wspólnie przez komisje AIDA oraz AGRI.

Europosłowie z komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA) oraz komisji rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (AGRI) zorganizowali w tym tygodniu publiczne wysłuchanie dotyczące przyszłości rolnictwa w erze cyfrowej. W trakcie dwóch paneli z udziałem czołowych ekspertów z tej dziedziny omówiono, w jaki sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do stworzenia bardziej wydajnego i zrównoważonego łańcucha rolno-spożywczego. Poruszono również kwestie potencjalnego wkładu sztucznej inteligencji w praktyki rolnicze oraz sposobów na zrównoważenie skutków postępu technologicznego.

„Sztuczna inteligencja sama w sobie nie ma celu. Rolą tej wyrafinowanej technologii, która wykorzystuje coraz obszerniejsze i bardziej złożone bazy danych do opracowywania coraz dokładniejszych prognoz, projekcji, a w niektórych przypadkach również podejmowania decyzji, jest poprawa sposobu funkcjonowania naszych gospodarek i społeczeństw. Korzystanie ze sztucznej inteligencji w rolnictwie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie, jest sposobem na poprawę dobrostanu naszych obywateli” – stwierdził przewodniczący komisji AIDA rumuński europoseł Dragoș Tudorache.

„Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych. Ale nie chodzi tylko o liniowy wzrost wydajności; badając i wdrażając technologię AI w rolnictwie oraz powiązanych z nim gałęziach gospodarek, zwiększamy również naszą strategiczną odporność i zmniejszamy nasz wpływ na środowisko, spełniając ambicję Europy, by stać się globalnym graczem i modelem dla świata” – powiedział Tudorache.

W raporcie ze zleconego przez komisję AIDA badania zatytułowanego „Rola sztucznej inteligencji w Europejskim Zielonym Ładzie” podkreślono, że zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze rolnictwa koncentrują się głównie na intensywnych i uprzemysłowionych systemach rolniczych. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do nadzorowania upraw umożliwiło zwiększenie ilości gromadzonych informacji, umożliwiając rozwój nowych zastosowań SI, począwszy od identyfikacji stresu wodnego, monitorowania chorób upraw i mapowania chwastów po prognozowanie plonów. Sztuczna inteligencja stanowi również kluczowy instrument do rozwoju zastosowań robotyki w rolnictwie, na przykład do odchwaszczania i zbiorów.

Najbardziej zaawansowanym przypadkiem zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze rolnictwa jest rolnictwo precyzyjne, w którym przetwarzanie danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji umożliwia rolnikom prowadzenie działań dotyczących upraw i hodowli w najwłaściwszym miejscu oraz czasie, co skutkuje efektywniejszym wykorzystanie takich materiałów, jak nawozy i pestycydy.

Debata odbyła się w czasie, gdy instytucje UE pracują nad propozycjami dotyczącymi przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), a także nad europejską Strategią „od pola do stołu”.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.06.2021, 10:47
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii