Newsletter

CBŚP: Nierzetelne faktury VAT umożliwiały generowanie nieprawdziwych kosztów przez podmioty gospodarcze (komunikat)

23.06.2021, 08:34aktualizacja: 23.06.2021, 08:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CBŚP informuje:

CBŚP i KAS pod nadzorem dolnośląskiej PK zatrzymały 10 osób. Sprawa dotyczy grupy przestępczej zajmującej się m.in wystawianiem nierzetelnych faktu VAT umożliwiających generowanie nieprawdziwych kosztów przez podmioty gospodarcze. W wyniku działania grupy Skarb Państwa został narażony na 12 mln strat podatkowych, a kwota na którą wystawiono ok. 4,4 tys. faktur to ponad 50 mln zł. 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Funkcjonariusze Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z opolską Krajową Administracją Skarbową, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, oszustw podatkowych oraz prania pieniędzy. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od marca 2017 roku do końca 2018 roku głównie w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.

Wszystko wskazuje, że metoda działania tej grupy przestępczej polegała na fikcyjnym obrocie usługami i różnego rodzaju towarami, a także wystawianiem oraz posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami VAT. Na podstawie tak sporządzonej dokumentacji księgowej generowano koszty uzyskania przychodu, co pozwalało płacić niższe podatki lub występować do urzędów skarbowych o nienależne zwroty VAT. Członkowie grupy są również podejrzani o oszustwa podatkowe polegające na podawaniu nieprawdy w deklaracjach podatku VAT.

Ponadto jak wynika z dotychczasowych ustaleń podejrzani przyjmowali środki finansowe na rachunki bankowe, a następnie transferowali je dalej, co miało udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia pieniędzy. Śledczy ponadto ustalili, że w wyniku posłużenia się około 4,4 tysiąca nierzetelnych faktur VAT, Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 12 milionów złotych. Łączna wartość wytworzonych faktur to ponad 50 mln zł. Według śledczych podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, które reprezentowały lub faktycznie zarządzały ustalonymi spółkami, uczynili sobie z popełniania przestępstw, stałe źródło dochodu.

W ostatnim czasie CBŚP i KAS przeprowadziły akcję i zatrzymały 10 osób podejrzanych, jak również wykonały kilkadziesiąt przeszukań, w tym miejsc zamieszkania podejrzanych, siedzib spółek oraz biur rachunkowych. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego zatrzymani pełnili m.in. funkcje prezesów zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz byli właścicielami podmiotów gospodarczych. W wyniku przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację oraz sprzęt elektroniczny, które będą teraz szczegółowo analizowane.

W tej sprawie prokurator przedstawił 5 osobom zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczyły prania pieniędzy, przestępstw karnoskarbowych, a także tzw. „zbrodni fakturowej”, polegającej na wystawieniu i używaniu faktur poświadczających nieprawdę na kwotę większą niż pięciokrotność mienia wielkiej wartości, za co grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności. 6 podejrzanych decyzją sądu tymczasowo aresztowano.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.06.2021, 08:34
Źródło informacji CBŚP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii