Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:
Z inicjatywy Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych w Polsce oraz Młodzieżowej Rady Klimatycznej, we współpracy z Radą Dzieci i Młodzieży RP, Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym oraz Młodzieżową Radą Ekologiczną, rozpoczął się Klimatyczny Dialog Młodzieżowy. Ma on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę skutecznej edukacji klimatycznej w dyskursie publicznym oraz okazanie współpracy w kwestii dążenia do jej wprowadzenia. Wszystkie podmioty zaangażowane w tę inicjatywę pragną podkreślić, że w kwestii edukacji klimatycznej młode osoby mówią jednym głosem. Do dialogu zaproszeni zostali również decydenci. Pierwsze spotkanie młodzieży z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska odbędzie się już dzisiaj i będzie miało charakter roboczy.
Jako młodzi ludzie uważamy, że powinniśmy chodzić do szkoły, w której przekazywana jest nam wiedza nie tylko z zakresu wykonywania obliczeń czy pisania wypracowań. System edukacji powinien zakładać przekazywanie informacji o otaczającym nas świecie i społeczeństwie oraz przygotowywać nas – młodych ludzi, do dorosłości, w ramach której będziemy musieli wziąć odpowiedzialność za siebie i kształt społeczeństwa, w którym żyjemy.
Niestety, obecnie polska edukacja nie zdaje egzaminu. Szkoła nie uczy nas w kompleksowy i rzetelny sposób o skutkach, przyczynach i możliwych rozwiązaniach jednego z największych współczesnych zagrożeń dla nas, naszych bliskich i miliardów ludzi na całym świecie – kryzysu klimatycznego i bioróżnorodności. Jako młodzi obywatele i obywatelki musimy wiedzieć, co nas czeka w dorosłym życiu, i budować swoją świadomość klimatyczną w oparciu o aktualną wiedzę naukową. Edukacja klimatyczna jest dla naszego pokolenia kluczowa, jako jedno z najważniejszych narzędzi do obrony naszego prawa do bezpiecznej klimatycznie i społecznie przyszłości.
Wiedza o klimacie pozwoli nie tylko na aktualne spojrzenie na świat i zbudowanie wizji swojej przyszłości w oparciu o rzeczywistość, z jaką się mierzymy. Będzie też motywacją i czynnikiem zachęcającym do podjęcia działań w celu ratowania przyszłości swojej i swoich bliskich. To z wiedzy i świadomości wyrasta wszelkie zaangażowanie, a to właśnie tego proklimatycznego i ambitnego działania w aktywizmie, na polu naukowym i w pracy zawodowej, potrzebujemy teraz najbardziej.
W ramach realizacji postanowień powyższej inicjatywy, podmioty młodzieżowe wspólnie rozpoczynają współpracę z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Cieszy nas, okazywana ze strony zarówno Ministra Przemysława Czarnka, jak i Ministra Michała Kurtyki, chęć do podjęcia rozmów w kontekście edukacji klimatycznej. Liczymy, że wspólnie zainicjowane działania okażą się owocne w skutkach. Pierwsze rozmowy w tym zakresie rozpoczną się 24.06 br., kiedy to reprezentanci i reprezentantki zaangażowanych podmiotów młodzieżowych wezmą udział w spotkaniu z przedstawicielami i przedstawicielkami wspomnianych powyżej ministerstw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.06.2021, 16:38 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |