Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) – to nazwa przyszłego, informatycznego centrum gromadzącego i przechowującego w jednym miejscu m.in. dane techniczne i handlowe punktów poboru energii oraz wyniki pomiarów energii elektrycznej. 3 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie energetycznym, która powołuje nowy podmiot odpowiedzialny za utworzenie i nadzorowanie CSIRE - Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE).
Rynek energii elektrycznej w Polsce obejmuje ponad 17 milionów odbiorców, a ich liczba stale rośnie. Dzięki wdrożeniu CSIRE uzyskają oni bezpłatny dostęp do swoich bieżących i historycznych danych m.in. dotyczących obowiązujących umów związanych z zaopatrzeniem w energię elektryczną, wybranego sprzedawcy energii czy też ilości zużywanej lub produkowanej energii elektrycznej z dokładnością nawet do 15 minut. Nowy system przyspieszy również proces zmiany sprzedawcy, który docelowo zostanie skrócony z obecnych 21 dni do 1 doby. Dostęp do danych pomiarowych pozwoli odbiorcom na lepsze zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, a tym samym oszczędności na rachunkach.
„CSIRE będzie zarządzane przez niezależnego operatora, który będzie równoprawnie traktował wszystkich użytkowników systemu, zachowując przy tym transparentność. Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane, a system CSIRE i zgromadzone w nim dane będą dobrze chronione i udostępniane na przejrzystych zasadach tylko uprawnionym lub wskazanym przez klientów podmiotom” – czytamy w komunikacie PSE S.A.
CSIRE przyniesie również korzyści ponad 450 sprzedawcom energii elektrycznej, blisko 200 operatorom systemów dystrybucyjnych oraz dostawcom nowych usług. Bieżąca i efektywna wymiana informacji usprawni działanie i obniży koszty funkcjonowania całego rynku energii elektrycznej w Polsce.
PSE S.A. rozpoczęły już postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy systemu. W ciągu najbliższych 30 miesięcy podmioty rynku energii, m.in. sprzedawcy energii i operatorzy systemów dystrybucyjnych, muszą przekazać do OIRE informacje o punktach pomiarowych niezbędne do inicjalnej konfiguracji CSIRE, a w terminie 33 miesięcy zawrzeć z PSE S.A. umowy o korzystanie z CSIRE.
Więcej informacji na temat CSIRE i OIRE można uzyskać na stronie https://www.pse.pl/oire/informacje-ogolne. Podstawowe funkcje nowego systemu opisuje również przygotowana przez PSE S.A. animacja.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.07.2021, 09:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu