Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gotówka wciąż jest silna. O bezpieczeństwie obrotu gotówkowego

08.07.2021, 16:03aktualizacja: 08.07.2021, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dr hab. Jakub Górka; Fot. PAP
Dr hab. Jakub Górka; Fot. PAP
Mamy w Polsce bezpieczny system obsługi gotówki – podkreślał dr hab. Jakub Górka z Uniwersytetu Warszawskiego podczas webinarium zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP.

Według ostatnich badań Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku gotówka stanowiła niecałe 50 procent transakcji. Biorąc pod uwagę wartość płatności, gotówka to tylko niecałe 30 procent wszystkich transakcji w stacjonarnych sklepach, w urzędach i w płatnościach między osobami.

„Gotówka wciąż jest silna. Dlaczego? Dlatego, że ma wiele cech, które podobają się Polakom – ocenił dr hab. Jakub Górka. - Gotówka jest wygodna, szybka w użyciu, bezpieczna, intuicyjna, pozwala kontrolować wydatki, zapewnia natychmiastowy rozrachunek, jest materialna, nie potrzebuje infrastruktury elektronicznej. Jest również anonimowa, czyli daje poczucie wolności, a za jej emisję odpowiada bank centralny” - wyliczał.

Ekspert podkreślał, że Narodowy Bank Polski jest emitentem prawnego środka płatniczego i dba o tak zwaną płynność obrotu gotówkowego, czyli musi zapewnić jedną z głównych korzyści gotówki, a więc jej powszechną akceptowalność.

„Dlatego niedawno zostały zainicjowane prace nad nowelizacją ustawy o usługach płatniczych - żeby nie było wątpliwości, że przedsiębiorcy mają obowiązek akceptować gotówkę w sklepach” – zaznaczył dr hab. Jakub Górka. W myśl projektowanego przepisu wszyscy przedsiębiorcy w stacjonarnych sklepach będą zobligowani do akceptacji płatności gotówkowych, wyjątkiem będą np. automaty czy sklepy, w których nie ma personelu, a także płatności w internecie i płatności na imprezach masowych.

Ekspert mówił także o bezpieczeństwie banknotów i monet. Według danych Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku liczba falsyfikatów spadła do ok. 5000. To oznacza, że na jeden milion banknotów i monet w obiegu przypada tylko około 1,4 fałszywych.

„Możemy powiedzieć, że fałszerstw gotówki w Polsce jest jak na lekarstwo i w tym aspekcie obrót gotówkowy jest bardzo bezpieczny” - zaznaczył.

Pełny zapis webinarium można znaleźć TUTAJ.

Image
Zabezpieczenia banknotów - grafika

Webinarium odbyło się w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.07.2021, 16:03
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ