Newsletter

Nauka i technologie

Socjologowie ocenią polski program szczepień przeciw COVID-19

09.08.2021, 08:30aktualizacja: 09.08.2021, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Socjologowie z Łukasiewicz – Centrum Oceny Technologii zajmą się ewaluacją polskiego programu szczepień przeciw COVID-19. Zbadają m.in. takie kwestie jak ocena kampanii przez społeczeństwo czy opinie o przebiegu programu ze strony personelu medycznego.

Przedstawią także rekomendacje na dalsze działania w tym zakresie – podano w informacji przesłanej PAP.

Projekt w zasadzie ma oceniać program szczepień w całości. Jedna kwestia to strona społeczna - tutaj ważna jest ocena i programu, i kampanii przez Polaków. Inna to sprawy organizacyjne - opinia o dostawach, organizacji i przebiegu programu ze strony aktorów zaangażowanych w proces (czyli personelu medycznego, dostawców itp.). Ocena społeczna odbędzie się na bazie badań ilościowych (sondaż), a ocena organizacyjna – na bazie dokumentów i wywiadów pogłębionych – wyjaśnili badacze.

Badanie przeprowadzają eksperci Łukasiewicz – Centrum Oceny Technologii wraz z naukowcami z Austrian Academy Of Sciences Institute Of Technology Assessment. Ich zdaniem uzyskana wiedza pozwoli na lepsze zaprojektowanie podobnych procesów w przyszłości i uniknięcie błędów oraz problemów, które dotychczas się pojawiły.

„Sukces w sytuacji kryzysowej, jaką niewątpliwie jest pandemia koronawirusa, w dużym stopniu zależy od nastawienia społeczeństwa do podejmowanych działań mających na celu zatrzymanie zarazy. Program szczepień to w chwili obecnej jedyne, potwierdzone naukowo, rozwiązanie. Od odpowiedniego jego zakomunikowania zależy czy się uda, czy nie. Przyjrzymy się zatem kampanii społecznej i odbiorowi programu szczepień przez nasze społeczeństwo. To bezcenna wiedza, która będzie bazą do walki z chorobami w przyszłości” – podkreślił kierownik badań dr hab. Michał Wróblewski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i badacz Łukasiewicza – Instytutu Oceny Technologii.

Jak podkreślono w informacji, chociaż program szczepień jest już w zaawansowanej fazie, to wyzwania z nim związane pozostaną jeszcze przez dłuższy czas i będą w przyszłości stanowić wyzwanie dla rządzących. „Z uwagi na ryzyko nadejścia kolejnych fal pandemii oraz nadal niski stopień wyszczepienia polskiej populacji, szczepienia z pewnością będą kontynuowane. Być może z takimi pandemiami jak COVID-19 będziemy musieli konfrontować się częściej. W związku z tym wiedza uzyskana w projekcie pozwoli na lepsze zaprojektowanie podobnych procesów w przyszłości i uniknięcie błędów oraz problemów, które dotychczas się pojawiły” - podano.

Roczne prace badawcze prowadzone będą zgodnie z metodami oceny technologii (Technology Assessment) – to zbiór narzędzi naukowych, które pozwalają analizować potencjalne konsekwencje społeczne innowacji (ekonomiczne, prawne, aksjologiczne), jak i systematycznie oceniają wdrażane lub już wdrożone innowacje (w tym przypadku szczepionkę przeciw COVID-19).

W ramach badań przewidziano analizę dokumentów (ustaw, regulaminów, rozporządzeń), analizę przekazów medialnych (w szczególności mediów społecznościowych), wywiady z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w program oraz ogólnopolski sondaż ws. opinii Polaków na temat programu szczepień. Analizom poddane zostaną m.in. takie kwestie jak funkcjonowanie punktów szczepień, współpraca pomiędzy jednostkami centralnymi i samorządowymi oraz cały proces logistyczny związany z łańcuchem dostaw.

Wyniki zostaną przedstawione w formie ogólnodostępnego raportu oraz udostępnione instytucjom publicznym (m.in. Ministerstwu Zdrowia).

Jak podano, projekt „Badanie ewaluacyjne programu szczepień przeciwko COVID-19. Perspektywa oceny technologii” finansowany jest w ramach grantu interwencyjnego przyznanego w kwocie 288 747 zł przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

PAP

akp/ ekr/

Źródło informacji: Nauka w Polsce

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.08.2021, 08:30
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ