Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie „Polski Recykling” jako organizacja zrzeszająca przedstawicieli polskich firm z obszaru gospodarki odpadami, od lat komunikuje potrzebę zmiany krajowego systemu ROP. Luka inwestycyjna w branży odpadowej wynosi obecnie 9 mld zł i nadal się powiększa. Od 2018 roku, blisko 30 procent zakładów recyklingu zostało zmuszonych do zamknięcia działalności. W tym samym czasie opłata wnoszona do systemu przez wprowadzających produkty w opakowaniach w Polsce, była najniższa w Europie i wynosiła kilka euro za każdą tonę opakowań z tworzyw sztucznych. Dla porównania w Austrii ta sama opłata była określona na poziomie 610 euro, w Estonii 400, w Hiszpanii 377. To oznacza, że do systemu gospodarki odpadami rocznie od producentów oraz wprowadzających wpływało i wpływa kilkaset milionów złotych, a powinno nawet kilka-, kilkanaście miliardów złotych.
"Poprzez Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta chcemy >>uzdrowić<< recykling. Musimy jednak wypracować możliwie najlepsze rozwiązania i przygotować kompleksową reformę, tak aby nie działać doraźnie. Poddany do konsultacji projekt ROP stanowi dobrą podstawę, jesteśmy otwarci na konsultacje, a także propozycje zmian. Zależy nam, by finansowe zaangażowanie producentów było realne i przyniosło mierzalne wyniki środowiskowe, nakłaniając wprowadzających do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów" – zapewnił minister Jacek Ozdoba z Ministerstwa Środowiska i Klimatu.
„Symbolicznie sięgamy do kieszeni wprowadzających, bo takie są europejskie standardy w gospodarce odpadami, co zapewnia paragraf 8a unijnej dyrektywy. Każdy obywatel odczuł w ostatnich latach dwu-, trzykrotną podwyżkę cen śmieci. Odpady często nie są przesortowane i nie wracają do obiegu, czyli miliony ton surowca, którego brakuje w przemyśle, są marnotrawione. Nowy system ROP ma to zmienić. Wysokość wkładów finansowych producentów i wprowadzających, wynikająca z ROP, ma pokrywać koszty selektywnej zbiórki odpadów, ich transportu i recyklingu. Dlatego, te środki są dla recyklerów niezbędne do działania i odbudowy potencjału polskiego recyklingu, a nie jak nam zarzucają pewne grupy interesów, aby >>zagwarantować członkom SPR uprzywilejowaną pozycje biznesową, kosztem polskich konsumentów i konkurencji<<. Cieszy nas zapis, w którym NFOŚiGW 18 procent środków z opłaty opakowaniowej, przekaże na finansowanie inwestycji związanych z recyklingiem. System ROP nie powinien finansować budowy spalarni i termicznego przekształcania odpadów. Jesteśmy również zadowoleni ze zmiany charakteru i funkcji podmiotów pobierających opłaty. Był to obszar w którym dochodziło do wielu nadużyć” – wyjaśnia Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.
Przedstawiciele branży są zgodni, że przez wszystkie lata funkcjonowania obecnego systemu finansowania sektora, środowiska czerpiące największe korzyści ze starego ROP, nie wspierały branży recyklingu, a środki, które otrzymały od wprowadzających, niejednokrotnie wykorzystały w celu powiększenia własnego majątku i płacenia dywidend swoim akcjonariuszom.
„Walka z nieprawidłowościami zbiegła się z atakiem na Stowarzyszenie >>Polski Recykling<< i na mnie personalnie, to pokazuje, że problemy branży, które komunikujemy, jak szara strefa czy nieprawidłowe finansowanie systemu, są prawdziwe. Zagrożeniem byłoby dofinansowanie starego systemu recyklingu opakowań, bo zwielokrotniłoby to skalę nadużyć. Nowelizacja ustaw opakowaniowych jest drogą do konsekwentnego zawężania patologii. Zachęcamy pozostałych interesariuszy rynku: wprowadzających, samorządy, branżę komunalną do wspólnego działania, by wypracować system, który bazuje na realnym recyklingu odpadów. Czas konsultacji daje do tego przestrzeń” – podkreśla prezes SPR.
Wypracowując nowy system ROP, należy brać pod uwagę cały system gospodarki odpadowej w ramach GOZ, który musi być efektywny. Wtedy, jak podkreślają eksperci, konsumenci będą płacić mniej.
„Obecny, dziurawy system, sprzyja patologiom w szarej strefie. My, recyklerzy, ciężko pracujemy na swoje utrzymanie a nie bierzemy pieniądze za pośrednictwo w potwierdzaniu recyklingu! Przyszłość gospodarki odpadami musi być oparta w dużej mierze na pracy polskich zakładów recyklingu, lokalnej infrastrukturze. Unikniemy w ten sposób eksportu najlepszych jakościowo odpadów za granicę, zachowamy miejsca pracy, pozyskamy surowiec dla polskiego przemysłu. Sprawnie funkcjonujący system odpadowy, będzie korzystny dla budżetu państwa, odciąży samorządy i obniży koszty zagospodarowani odpadów, a to oznacza, że więcej pieniędzy zostanie również na koncie obywateli” - zaznacza Szymon Dziak-Czekan.
Źródło informacji: Stowarzyszenie „Polski Recykling”
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.08.2021, 09:31 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie „Polski Recykling” |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Algorytmy, talent i sukces - polscy uczniowie wśród najlepszych na Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej 2025
W dniach 24–29 kwietnia 2025 roku w Toruniu odbyła się XXXI edycja Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej. Polacy – zarówno w oficjalnej, jak i nieoficjalnej części zawodów – zdobyli aż 12 medali, w tym cztery złote. Co warte podkreślenia – każdy z reprezentantów Polski wrócił z Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej z medalem. Oficjalnym zwycięzcą został Michał Wolny z Warszawy, który uzyskał 450 punktów. Lepszy wynik uzyskał jedynie zawodnik z Izraela, który startował poza konkursem.- 13.05.2025, 14:51
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Fundacja Rozwoju Informatyki
-
Image
Mana prezentuje Hotmeal: pierwszy gorący, pikantny i pełnowartościowy posiłek o kosmicznym pochodzeniu
Firma Mana, spółka technologiczna działająca w dziedzinie biotechnologii i zaawansowanego, pełnowartościowego żywienia, wprowadza na rynek swoją najnowszą innowację – Mana Hotmeal. To pierwszy gorący, słony posiłek o wartości 400 kcal, z teksturą w formacie dania w 500 ml kubku, który dostarcza żywienia na poziomie badań kosmicznych, komfortu nowoczesnego stylu życia oraz korzyści przekraczających oczekiwania. Hotmeal kontynuuje ponad dekadę rozwoju produktów Mana i rozszerza jej kultowe portfolio Mark 8 – ósmej generacji receptury opartej na naukowo potwierdzonym żywieniu, zaawansowanych biotechnologiach i zrównoważonym rozwoju.- 13.05.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Mana
-
Image
Koncern Shanghai Electric wzbudza podziw na targach Intersolar Europe 2025 dzięki szerokiej gamie innowacyjnych rozwiązań w zakresie nowoczesnych źródeł energii wspierających światową transformację energetyczną
Spółka zaprezentowała w Monachium efekty wspólnych prac nad nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie energii fotowoltaicznej i wodorowej oraz magazynowania energii, przyspieszając tym samym dążenia Europy do osiągnięcia neutralności emisyjnej.- 13.05.2025, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ