Newsletter

Organizacje branżowe sektora rolno-spożywczego łączą siły na rzecz rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego

25.08.2021, 11:48aktualizacja: 25.08.2021, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji reprezentujących sektor rolno-spożywczy. Ponadto w radzie znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Grupy Kapitałowej GPW. Celem Rady jest wypracowywanie rekomendacji dotyczących między innymi strategii rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego.

Giełdowy Rynek Rolny (GRR) został uruchomiony w 2020 roku na Towarowej Giełdzie Energii S.A. (TGE), wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej GPW. Powstał on w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” prowadzonego wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. GRR stanowi wyodrębniony segment Rynku Towarów Giełdowych TGE, który umożliwia obrót wybranymi produktami rolnymi oraz spożywczymi spełniającymi standardy jakościowe określone przez giełdę.

To właśnie determinacja i zaangażowanie w rozwój tego segmentu rynku skłoniły Towarową Giełdę Energii do utworzenia ciała doradczego w postaci Rady Rynku Rolnego. Będzie ona pełniła rolę konsultacyjno-doradczą w zakresie rekomendacji dot. planowania dalszego rozwoju GRR. W skład rady weszli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa GK GPW oraz co jest bardzo istotne z punktu widzenia powodzenia projektu - organizacji branżowych.

Eksperci wskazują, że w innych państwach, takich jak Wielka Brytania, Francja czy Stany Zjednoczone, giełdowy model obrotu towarami rolnymi od lat przynosi zarówno kupującym, jak i sprzedającym, wymierne korzyści.

„Jako Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mamy bardzo ambitne plany dotyczące rozwoju GRR. Do funkcjonującego już rynku kasowego z dostawą fizyczną, chcemy dobudować w przyszłości rynek instrumentów pochodnych. Pozwoli to uczestnikom rynku giełdowego na zabezpieczenie cen transakcji oraz zwiększy konkurencyjność sektora rolniczego w Polsce” – tłumaczy Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Kupujący na GRR mają możliwość nabycia dużych, jednolitych jakościowo partii zbóż wyprodukowanych na terenie UE i składowanych w autoryzowanych przez TGE magazynach na terenie całego kraju działa ich obecnie 51. W każdą środę wyznaczany jest kurs jednolity odrębnie dla każdego magazynu dla zboża w nim zdeponowanego. Podstawową jednostką notowaną na giełdzie jest 25 ton zboża.

„Zależy nam również na tym, aby rolnicy mogli dobrze i bezpiecznie sprzedawać swoje produkty. Giełdowy Rynek Rolny na Towarowej Giełdzie Energii gwarantuje odbiór towarów, zapłatę za produkty rolne i jest pewnym instrumentem na rynku” – mówi Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W Polsce średnio co roku produkuje się nawet 30 mln ton zbóż, w tym ponad 10 mln ton samej pszenicy.

„Należy docenić potencjał Polski, jeżeli chodzi o produkcję rolną we wspólnocie i możliwości eksportowe, które wychodzą również poza kontynent, do tzw. państw trzecich z północnej Afryki czy Bliskiego Wschodu. Ważne jest, żeby istniały narzędzia, które pozwalają z tego korzystać. W wyniku takiego zapotrzebowania powstał Giełdowy Rynek Rolny, który jest nowoczesnym narzędziem opartym na światowych trendach” - podkreśla Mateusz Balcerowicz, dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Szczegółowe informacje dotyczące powołania Rady Rynku Rolnego oraz działalności Giełdowego Rynku Rolnego można znaleźć w przygotowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie wideokomentarzu.

Źródło informacji: PAP Mediaroom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.08.2021, 11:48
Źródło informacji PAP Mediaroom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ