Newsletter

Eksperci na Forum w Karpaczu: „Akcyza na alkohol musi być jednolita. Dziś przez lukę akcyzową tracimy miliardy”

08.09.2021, 17:03aktualizacja: 18.01.2023, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/T. Klepczyński (3)
Fot. PAP/T. Klepczyński (3)
Konieczne jest zrównanie zasad naliczania podatku akcyzowego od wszystkich napojów alkoholowych, w tym również produktów branży piwowarskiej - oceniają uczestnicy panelu w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, odbywającego się w dniach 7-9 września. Według nich budżet państwa mógłby zyskać na tym ok. 40 mld zł w perspektywie 10 lat. Tylko podczas jednego roku wpływy ze sprawiedliwej akcyzy mogłyby sfinansować program 500+.

Jak wyjaśnił Witold Włodarczyk, prezes zarządu Związku Pracodawców, Polski Przemysł Spirytusowy w Polsce nie ma jednolitego systemu naliczania akcyzy na napoje alkoholowe. Na wyroby spirytusowe jest ona liczona od zawartości alkoholu w produkcie. Natomiast na piwo od tzw. stopnia Plato (w przybliżeniu od zawartości ekstraktu w danym gatunku). Według branży spirytusowej jest to nie tylko niesprawiedliwe, ponieważ „alkohol to alkohol bez względu na formę”, zaniża wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego, ale też prowadzi do zwiększonej sprzedaży i spożycia piwa, które w Polsce jest tanie, mocne i powszechnie dostępne.

„O ile branża piwna w przeliczeniu na czysty alkohol to blisko 2/3 sprzedaży, a branża spirytusowa 1/3 - to w przypadku płacenia akcyzy sytuacja jest zupełnie odwrotna. Branża spirytusowa wpłaca do budżetu ok. 2/3 wartości akcyzy branży alkoholowej, natomiast piwna jedynie 1/3” - wskazał Witold Włodarczyk.

Producenci alkoholi wysokoprocentowych stoją na stanowisku, że aby zlikwidować te lukę i doprowadzić do równowagi rynkowej, należy wprowadzić jednolity podatek akcyzowy od zawartości alkoholu na wszystkie gatunki napojów alkoholowych.

Biorący udział w panelu przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk również uznał, że korekta przepisów w zakresie podatku akcyzowego od alkoholu jest konieczna.

„Polityka akcyzowa, która w sposób uprzywilejowany traktuje przemysł piwowarski, musi być skorygowana. Mam nadzieję, że ta kwestia będzie miała akceptację ponadpartyjną. Dzisiaj piwo jest tańsze niż zwykłe napoje, soki, czasem nawet woda” - podkreślił były minister środowiska.

„W tej polityce musimy pamiętać o dwóch rzeczach: przychodach do budżetu, ale też kosztach społecznych, które są związane ze spożywaniem alkoholu. Bez tych dwóch elementów nie możemy mówić o sprawiedliwej polityce akcyzowej” - uzupełnił.

Według niego skorygowaniu tej polityki sprzyja również Ministerstwo Zdrowia.

„Potrzebujemy zmiany prawa w zakresie promocji i reklamy. Piwo musi zostać wyłączone z możliwości działań promocyjnych. Trzeba też przemodelować cały system akcyzowy, bo wpływy z akcyzy ze strony piwa są niewspółmierne w stosunku struktury spożycia napojów alkoholowych, za którą odpowiada piwo” - zwracał uwagę dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i współautor raportu „Polska zalana piwem” Instytutu Jagiellońskiego.

Z raportu wynika, że przeciętnie każdy Polak w wieku powyżej 15 lat wypija 136 l piwa rocznie, czyli 272 półlitrowych puszek, co oznacza spożycie ponad 5 kg etanolu. Około 55 proc. etanolu, który trafia do organizmu polskiego społeczeństwa pochodzi właśnie z piwa.

Wśród zaleceń autorów raportu, mających prowadzić do zmiany obecnej alarmującej sytuacji, jest właśnie m.in. zrównanie akcyzy wobec wszystkich typów napojów alkoholowych i uzależnienie jej wysokości od ilości etanolu bez względu na rodzaj produktu, który go zawiera. Rekomendują też zmianę przepisów prawa w zakresie dopuszczalności reklamy napojów alkoholowych.

„Mamy w Polsce lukę akcyzową. Relacje między opodatkowaniem wyrobów, które są wobec siebie wzajemnie substytucyjne, powinny być relacjami, które nie dyskryminują i nie faworyzują” - stwierdził Witold Modzelewski, prezes zarządu Instytutu Studiów Podatkowych. Jego zdaniem właśnie ujednolicenie akcyzy na zasadzie zawartości etanolu w danym produkcie byłoby takim rozwiązaniem. „Chodzi o to, aby relacje między wysokościami podatku akcyzowego były sprawiedliwe” - podsumował ekspert i dodał, że dzisiaj tak nie jest.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.09.2021, 17:03
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ