Newsletter

70% Polaków przyznaje, że w ich mieście jest zbyt wiele aut. Wnioski z badania FREE NOW pt. „Make a move. Miasta na drodze do ekomobilności”[1]

16.09.2021, 09:56aktualizacja: 16.09.2021, 10:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Korki i trudności z parkowaniem to główne problemy wskazywane przez co drugiego mieszkańca polskich miast. 7 na 10 Polaków twierdzi, że w ich mieście jest zbyt wiele aut prywatnych, a co piąty zwraca uwagę na zły wpływ zanieczyszczeń z pojazdów na środowisko. Jednak nadal to własne auto jest jednym z najbardziej preferowanych środków transportu przez zamieszkałych w największych polskich miastach. Takie wnioski prezentuje najnowsze badanie pt „Make a move. Miasta na drodze do ekomobilności”, przeprowadzone przez FREE NOW z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który startuje 16 września.

Inicjatorem European Mobility Week jest Komisja Europejska, a jego celem jest promowanie ekologicznego transportu wśród mieszkańców miast. Platforma do zamawiania przejazdów FREE NOW, operująca w ponad 150 miastach europejskich, oprócz wniosków z badania przeprowadzonego w każdym z krajów, z tej okazji publikuje też swoje globalne wyniki dotyczące postępów w elektryfikacji floty taxi, ogłaszając m.in. 71-procentowy wzrost kursów autami elektrycznymi w całej Europie.

Korzystanie z transportu a preferencje

Polacy z 6 największych polskich miast, zapytani w badaniu FREE NOW o środki transportu, z których korzystali przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, najczęściej wskazują transport publiczny (79%), własny rower (78%) oraz własne auto (66%). Co drugi badany korzystał też z taksówki lub chodzi pieszo. Hulajnogi elektryczne wybiera już 1/4 mieszkańców miast.

Jednak jeśli chodzi o preferowane opcje przemieszczania się, na pierwszym miejscu jest transport publiczny (40%), a na drugim własne auto (34%). Na tle innych aglomeracji wyróżnia się Trójmiasto, którego mieszkańcy wykazują większe zainteresowanie hulajnogami elektrycznymi (7% vs. średnio 2%), ale też o wiele rzadziej preferują transport publiczny, niż w pozostałych miastach (19% vs. ok. 40%).

Mobilne bolączki mieszkańców miast

Korki oraz trudności z parkowaniem to główne problemy wskazywane przez więcej niż co drugiego mieszkańca każdego z polskich miast. Kolejnym problemem dla 30% Polaków są koszty przejazdów, natomiast co piąty zwraca uwagę na zły wpływ zanieczyszczeń na środowisko. W zestawieniu miast długie czasy dojazdów pojawiają się częściej w odpowiedziach mieszkańców Warszawy, Wrocławia i Poznania (23-27%). Z kolei wysokie koszty przejazdów wskazywane są częściej przez krakowian - 4 na 10 z nich określa je jako główne problemy w swoim mieście.

Przeszkadzają nam auta, ale wybieramy wygodę

70% Polaków uważa, że w jego mieście jest zbyt wiele prywatnych aut. Jednak dla 6 na 10 Polaków najważniejszy jest czas dojazdu, jeśli chodzi o czynnik wyboru środka transportu. Ponad 40% zwraca uwagę na częstotliwość kursowania transportu, a także jego wygodę. Tylko 16% wskazuje ekologię jako najważniejszy czynnik wyboru środka transportu. Jednak zapytani, czy myślą o ekologii, gdy decydują się na środek transportu, aż 7 na 10 Polaków deklaruje, że bardzo lub w pewnym stopniu tak. Natomiast co piąty badany przyznaje, że bierze pod uwagę ekologiczny aspekt środka transportu, ale nie ma ona wpływu na jego ostateczny wybór. Oznacza to, że zrównoważony rozwój jest dla nas ważny, ale nie determinujący w kwestii decyzji o sposobie przejazdu.

Co drugi badany mieszkaniec polskiego miasta przyznaje, że docenia możliwość poruszania się elektryczną taksówką. 3 na 10 mieszkańców jest skłonnych zapłacić więcej za przejazd elektryczną taxi.

Platformy mobilności zmieniają przyzwyczajenia

FREE NOW w ramach ogłoszonego w styczniu programu „Move to Net Zero” zobowiązało się globalnie do osiągnięcia ambitnych celów - kompensowania emisji, osiągnięcia rocznego poziomu 50% przejazdów realizowanych autami elektrycznymi do 2025 roku i dążenia do 100-procentowej zeroemisyjności netto do 2030 roku.

Od tego czasu FREE NOW odnotowało globalnie 71-procentowy wzrost liczby przejazdów autami elektrycznymi i 20% więcej nowych aktywnych kierowców z takimi autami na platformie. Od stycznia 2021 r. FREE NOW zintegrowało prawie 130000 nowych pojazdów elektrycznych od 6 zewnętrznych operatorów (e-hulajnóg, e-skuterów, e-rowerów), aby poszerzyć swoją ofertę mobilności. Ponadto FREE NOW we współpracy z Climate Partner dokonało kompensacji 173000 ton emisji CO2, które obejmują wszystkie emisje wytwarzane przez firmę i jej usługi od początku 2020 r.

„Przyszłość mobilności miejskiej jest związana z oczekiwaniami mieszkańców miast, którzy chcą przemieszczać się w sposób bardziej zrównoważony. We FREE NOW jesteśmy pewni, że to najwyższy czas, by działać, bo nasze wybory transportowe są kluczowe dla troski o nasze środowisko. FREE NOW przewodzi zmianom w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości - zwiększamy naszą flotę elektryczną w Europie i inwestujemy w usługi ekologicznej mobilności dla naszych użytkowników. Wspieramy również firmy, które korzystają z naszych usług, oferując ich pracownikom Budżet Mobilności na różne alternatywne opcje dostępne na naszej platformie. Zachęcamy także inne firmy do podejmowania zdecydowanych kroków, byśmy wspólnie mogli dokonać realnej zmiany” - mówi Marc Berg, CEO FREE NOW.

W Polsce FREE NOW rozszerzyło usługę Eco, gwarantującą przejazd autem z napędem hybrydowym lub elektrycznym w kolejnych miastach (obecnie w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu). Dzięki temu, w porównaniu z ubiegłym rokiem, odnotowano dwukrotny wzrost zamówień tej usługi wśród polskich użytkowników. Dodatkowo rozszerzona została oferta aplikacji poprzez integrację z elektrycznymi hulajnogami marki TIER, które można wynająć przez aplikację FREE NOW. Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu użytkownicy aplikacji FREE NOW w Polsce mogą skorzystać ze zniżek na przejazdy autami hybrydowymi i elektrycznymi w usłudze Eco oraz na wynajem elektrycznych hulajnóg marki TIER.

O FREE NOW:

FREE NOW to multiplatforma mobilności miejskiej, będąca częścią joint-venture BMW i Daimlera. Jest największym dostawcą usług mobilności miejskiej w Europie i najszybciej rosnącym konkurentem ride-hailingu w Ameryce Łacińskiej (pod nazwą Beat). Platforma FREE NOW w poszczególnych krajach pozwala zamówić nie tylko przejazdy z kierowcą, ale również wypożyczyć elektryczne hulajnogi, skutery i auta na minuty. Łącznie działalność platformy pod nazwą FREE NOW obejmuje 10 krajów Europy, a pod nazwą Beat: 5 rynków Ameryki Łacińskiej i Grecję. FREE NOW operuje w ponad 150 miastach z 16 krajów na świecie i skupia 50 milionów użytkowników. FREE NOW współpracuje z wieloma zewnętrznymi operatorami usług mobilności miejskiej i zatrudnia ponad 2000 pracowników w 35 biurach na całym świecie. CEO FREE NOW jest Marc Berg.

W Polsce platforma dostępna jest w 7 największych miastach i oferuje zamówienie przejazdów z kierowcą oraz wynajem hulajnóg elektrycznych.

[1] Badanie „Make a move. Miasta na drodze do ekomobilności” zostało przeprowadzone metodą ankiety online przez platformę Dynata na zlecenie FREE NOW w 10 krajach europejskich, we wrześniu 2021 roku (N=5110). Prezentowane dane dotyczą tylko polskich respondentów z 6 największych polskich miast (N=510).

KONTAKT:

FREE NOW

Agnieszka Ciesek

Senior PR & Communications Manager

e-mail: agnieszka.ciesek@free-now.com

tel. +48 530 121 652 

Źródło informacji: APA-OTS

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2021, 09:56
Źródło informacji APA-OTS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ